_Ovulační testy řeknou, kdy je nejlepší doba k otěhotnění

Ovulační testy řeknou, kdy je nejlepší doba k otěhotnění
Datum publikace: 26.04.2015

Většina žen ví, že nejvhodnější dobou k otěhotnění, jsou plodné dny, tedy období, krátce po ovulaci. Většina žen také ví, že během ovulace putuje vajíčko z vaječníku do vejcovodu, kde se může setkat se spermií. Málokterá žena ale ví, kdy u ní k ovulaci dochází…

 

Ovulace je období, kdy je vajíčko připraveno k oplodnění, a putuje z vaječníku do vejcovodu. Tato šance na nový život trvá asi 24 hodin. Pokud se vajíčko v té době se spermií nesetká, šance na početí vyhasíná a vajíčko zanikne.
„V ideálním případě, pokud žena menstruuje pravidelně a její cyklus trvá dvacet osm dní, lze ovulaci očekávat mezi jedenáctým a osmnáctým dnem cyklu, počítáno od počátku menstruace. Problém je ale v tom, že pouze třicet procent žen má skutečně pravidelný cyklus. Zbylých sedmdesát procent má cyklus nepravidelný, to znamená, že v takovém případě je velmi obtížné určit, kdy ovulace nastane. Laickým výpočtem, v těchto případech, stanovit vhodný okamžik k oplodnění nelze,“ vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda,CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak lze poznat ovulaci

 Okamžik prasknutí folikulu ve vaječníku, ze kterého se uvolní vajíčko, není provázen žádnými zevními projevy a žena ho nepozná. „Část žen může v době ovulace pociťovat tlak či bolest v podbřišku, některé ženy mohou lehce špinit, ale na tyto nepřímé příznaky se nelze spoléhat,“ říká lékař.
Ovulaci lze přibližně stanovit na základě vzhledu vaječníků při ultrazvukovém vyšetření, nebo přesněji stanovením hladiny luteinizačního hormonu (LH) z krve. Toho se využívá například při metodách umělého oplodnění. Při běžném plánování se tyto metody ale k určení nejvhodnějšího termínu k otěhotnění nevyužívají.
V domácím prostředí je možné k určení období ovulace použít ovulační testy, které jsou založeny na principu detekce LH v moči.

Jak fungují ovulační testy

„Luteinizační hormon stimuluje tvorbu hormonu estrogenu a progesteronu ve vaječnících, tím je zodpovědný za nástup ovulace. Před začátkem ovulace dochází k vzestupu hladiny tohoto hormonu v krvi i v moči. V době ovulace je hladina na svém vrcholu,“ popisuje profesor Calda. A právě toho ovulační testy využívají. Pokud dojde k vzestupu LH hormonu, test jej zachytí a na jeho přítomnost reaguje změnou barvy proužku na něm.

Ovulační testy pracují podobně jako testy těhotenské

Ovulačních testů je v lékárnách celá řada. Liší se cenou i velikostí balení. Jejich princip lze přirovnat k testům těhotenským. Pokud test vyjde pozitivně, znamená to, že se období ovulace, tedy doby vhodné k početí, blíží. Pokud test vyjde negativně, žena se nachází mimo své plodné období.
„O použití a interpretaci výsledků ovulačního testu by se žena měla vždy poradit s lékárníkem, nebo by si měla pozorně přečíst příbalový leták. Jen tak možné zabránit případným omylům či chybnému vyhodnocení výsledků testu,“ doporučuje profesor Calda. 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek