_Jak to všechno začíná…

Jak to všechno začíná…
Datum publikace: 29.05.2011

Oplození je proces, který by se dal přirovnat k malému zázraku. Ke vzniku života je potřeba spojení dvou buněk. Vajíčka, jež nese genetické informace předávané matkou a spermie, která nese genetickou výbavu od otce. Jenže, to je jen začátek…

Vajíčka jsou pohlavní buňky vyvíjející se ve vaječnících. V okamžiku, kdy dojde k jejich dozrání (zhruba v půlce menstruačního cyklu, asi 14 dní od začátku poslední menstruace) nastává ovulace. Tedy vypuzení vajíčka z vaječníku do vejcovodu.

Pak přicházejí na řadu mužské pohlavní buňky spermie, které si musejí cestu k vajíčku v těle ženy najít. To ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pro vznik života je nutné správné načasování pro setkání vajíčka se spermií. Schopnost vajíčka být oplozeno trvá asi 24 hodin. Zrovna tak, je ale omezená doba, po kterou je spermie schopna na vajíčko čekat a následně ho oplodit. Spermie v těle ženy dokáží přežít zhruba dva dny. Pokud se tedy »rande« spermie a vajíčka nepodaří naplánovat na správnou dobu, uzrálé vajíčko zaniká, přichází menstruace a další šance nastává zase až po měsíci ….

Složitá cesta k oplození

Cesta spermie za vajíčkem trvá jen pár minut. Během ní musí urazit vzdálenost od pochvy do vejcovodu. Cílem cesty je vajíčko, vlastně jeho stěna, přes kterou se nejrychlejší spermii podaří proniknout dovnitř vajíčka. Pokud se tak stane, je vajíčko pro další spermie nedobytné. Oplozením je položen základ nového života. Spojením vajíčka a spermie vzniká zygota a proces dělení buněk a vývoje člověka začíná. Během prvních hodin po oplození projde oplozené vajíčko dělením několikrát. Výsledkem je vždy zdvojnásobení počtu buněk. Z jedné buňky se stanou dvě. Ze dvou čtyři a tak dál… Kromě dělení má vajíčko ještě jeden úkol. Musí včas dorazit do dělohy. Pokud by k tomu nedošlo, vzniklo by mimoděložní těhotenství. Během čtvrtého dne těhotenství je vajíčko ve stádiu moruly a »stojí na prahu dělohy«. Přichází další stadium zvané blastocysta. V této fázi vývoje je dán základ kmenovým buňkám, které budou později sloužit jako stavební kameny ve vývoji jednotlivých orgánů. Během tohoto dělení dochází k dalšímu posunu vajíčka. Tentokrát dojde k jeho usazení se na vnitřní straně dělohy. Pokud vše proběhne tak jak má, začíná se v těsné blízkosti blastocyty, jak se embryo v této fázi nazývá, tvořit základ pro placentu.

Uhnízdění v děloze

Oplozené vajíčko je v děloze, jenže zatím jen » navolno « a je třeba, aby se uhnízdilo. K uhnízdění dochází přibližně šestý den po oplození a doba k tomu potřebná je zhruba 40 hodin. V době uhnízdění je vajíčko staré asi10 – 12 dní. To je doba, kdy se v krvi začne objevovat těhotenský hormon zvaný lidský choriogonadotropin (hCG). Vyplavení těhotenského hormonu dává tělu jasný pokyn, že tento měsíc nedojde k menstruaci. V tuto dobu zároveň začíná fungovat placenta. Ta dodává embryu potřebné živiny k vývoji a nezbytný kyslík. Základ nového života je zaopatřen a vše je připraveno k tomu, aby se ze dvou buněk, které stály na začátku, stal člověk…

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek