_Jak se vyspat v těhotenství

Jak se vyspat v těhotenství
Datum publikace: 19.09.2016

Těhotenství je pro mnoho nastávajících maminek na dlouhou dobu posledním obdobím, kdy se mohou v klidu a dosytosti vyspat. Jak si těhotenský spánek správně užít a vychutnat, aby ho zbytečně nenarušovaly těhotenské potíže?Zde přinášíme pár tipů, jak na to.

 

Spánek v prvním trimestru

Mnoho žen na začátku těhotenství cítí únavu a ospalost. Za těmito pocity stojí zvýšená hladinu hormonu progesteronu, který je důležitý pro udržení těhotenství a navozuje pocit únavy a ospalosti.
Zároveň s tím však v organismu probíhají opačné procesy, a ty kvalitní spánek ruší.

  • Bolest v prsou
  • Bolest či tlak v podbřišku
  • Časté vstávání na malou
  • Těhotenská nevolnost

To všechno jsou potíže, které ženu nutí i několikrát za noc vstávat.

Jak projít prvním trimestrem bez kruhů pod očima?

„Doporučuji alespoň jednu odpočinkovou pauzu během dne. Během ní, by si měla nastávající maminka udělat pohodlí, uvolnit se případně se krátce prospat. Tato pauza by měla být alespoň půlhodinová a ideální doba na ni je mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední. Pozdější doba by mohla způsobit problémy s večerním usínáním,“ radí těhotným ženám Teresa Ann Hoffman, MD, OB-GYN z Mercy Medical Center v Baltimore.

Na co si dát pozor

Zhoršení kvality spánku způsobuje:

  • Konzumace kofeinových nápojů, zejména večer
  • Konzumace těžkých jídel v odpoledních a večerních hodinách
  • Fyzická aktivita ve večerních hodinách

 

Spánek v druhém trimestru

V tomto období organismus zažívá velmi rychlé proměny. Nejzásadnější souvisí se zvětšující se dělohou. Ta tlačí na močový měchýř a zároveň utlačuje i žaludek. Těhotné ženy si často stěžují na pálení žáhy, což je způsobeno tím, že žaludeční šťávy jsou ze žaludku vypuzovány do jícnu. Potíže se zhoršují po jídle a vleže.

Jak se dobře vyspat v druhém trimestru?

Zlepšení kvality spánku může přinést změna stravovacích zvyků. Lehčí jídla konzumovaná přes den v malých porcích by měla zlepšit problémy s pálením žáhy. Některým ženám pomůže, když si na spaní zvýší polohu. Tím přirozeně dojde k zamezení zvedání žaludečních šťáv.

Na co si dát pozor

  • pálení žáhy a večerní těžkosti zlepší konzumace lehkých, nekořeněných, smažených a nedráždivých jídel v menších porcích. Naopak jídla tučná, smažená a podobně problémy zhoršují
  • poslední jídlo by nemělo být později než čtyři hodiny před ulehnutím

 

Spánek ve třetím trimestru

Bolesti v dolní části zad, časté nucení na močení během noci, křeče v lýtkách , obtíže při nalezení vhodné polohy během spánku… to jsou nejčastější důvody, proč se ženy v posledním trimestru nemohou vyspat tak, jak by si přály. Údaje dokonce ukazují, že nastávající maminky se v posledním trimestru za noc budí pětkrát i vícekrát, přičemž pokud žena spí méně než šest hodin denně, zvyšuje se pravděpodobnost problémů během porodu.

Jak se prospat třetím trimestrem

Vhodný je leh na boku s mírně pokrčenýma nohama, tím dojde k uvolnění zádových svalů. Pro lepší pocit je fajn si mezi kolena položit těhotenský, či jiný polštář. Někdy pomůže i polštář za záda, o který se těhotná může opřít. Od bolestí pomůže i masáž zad v oblasti kříže.
Od křečí v nohách a syndromu neklidných nohou pomůže magnézium a kyselina listová. Ty je možné přijímat buď jako potravinové doplňky, nebo v potravě, která je na ně bohatá.

Na co si dát pozor

  • Ke konci těhotenství se nedoporučuje leh na záda (způsobí kolaps tím, že dojde k utlačení tepny)
  • Nepijte nápoje s obsahem kofeinu, ty zvyšují nespavost, navíc kofein zpomaluje vstřebávání kyseliny listové, která může odpomoci od křečí v nohách
  • Dostatečné množství tekutin přijímejte během celého dne, dvě hodiny před ulehnutím se však nápojům vyhněte.
ilustrační foto:pixabay.com

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek