_Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 8. Na co se nejčastěji ptáte

Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 8. Na co se nejčastěji ptáte
Datum publikace: 24.03.2014

Na co v souvislosti se zubní kazivostí nejčastěji ptáte? Co vás nejvíce zajímá?Na nejčastější dotazy odpovídá přední český stomatolog a ředitel Kliniky a institutu estetické medicíny docent MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Do jaké míry je kvalita zubů dědičná?

Dědíme nejenom kvalitu zubů jako takových ale i dásní.
Z pohledu kazivosti je důležité i postavení zubů, zda jsou v tzv. kompresi, tedy jsou k sobě natěsnány, či ne.
To, co se svým způsobem dědí, a co může orální zdraví velmi ovlivnit, jsou i hygienické návyky.
Tedy je toho dost, co získáme či „získáme“ od rodičů, ale intenzivnější hygienou lze mnohé zase dohnat.

Které léky ovlivňují kvalitu zubů?

Asi čtyřicet procent lidí užívá léky nebo chemické substance, které mají negativní vliv na stav zubů, příkladně- antihistaminika-protizánětlivé léky způsobují sucho v ústech, které ovlivňuje kvalitu zubů, antihypertenziva, tedy léky na léčbu vysokého krevního tlaku, zvyšují riziko onemocnění dásní, příjem kyseliny acetylsalicylové kousáním způsobuje poškození skloviny, léky na astma rozrušují sklovinu, antikoncepce poškozuje dásně, imunosupresiva snižující imunitní odpověď po transplantaci orgánů způsobují přerůstání zubů dásněmi, nemluvě o chemoterapii či radioterapii...
Důležité je forma i podání léků- velmi vadí husté sirupy u dětí. Nemá ani smysl kritizovat drogy a omamné látky, jen ku příkladu- alkohol vysušuje dutinu ústní, marihuana vysušuje dutinu ústní a vyvolává záněty dásní, kokain – způsobuje těžké záněty dásní a doslova rozpouštění zubů atd atd...
Takže léků, které ovlivňují kvalitu zubů je mnoho a informace by o nich měl podat předepisující lékař, či stomatolog.

Kdy by se mělo začít s podáváním fluoridových tablet?

Dnes generelně dáváme přednost lokální aplikaci fluoridu v podobě pasty, gelu. To lze provádět i doma při čištění zubů, nebo v ordinaci specializovaného lékaře pedostomatologa s pomocí nosičů. S domácí péčí lze začít ihned pro prořezání zubů, tedy asi v šesti měsících, ohroženější jsou ale „první stoličky“, které prořezávají asi o rok později.
Fluoridové tablety mají smysl, když je příjem fluoridu z vody a soli nedostatečný. Tedy je třeba se poradit s dětským lékařem, zda nakonec nemáte ve studni fluoridu až moc, nebo zda třeba užívat sůl s fluorem, či tablety a kolik. Není to taková věda, v jedné oblasti je to vždy stejné a už nastavené. 

Když dítě kojím a to zároveň má již první zuby, mám přijímat fluoridové tablety místo něj? Má fluorid schopnost přecházet do mateřského mléka v dostatečném množství?

Viz předchozí otázka - záleží na tom, jak moc urgentní je nedostatek fluoru. Jinak prvních šest měsíců nemá fluorid přijímaný matkou zásadnější význam. Pak bych se soustředil na gely, pasty atd. a jen pokud nelze jinak - tedy je-li extrémní nedostatek fluoridů ve vodě, pak bych doporučil doplňovat fluor přes matku do věku tří let.
(Stanovisko Americké pediatrické společnosti).

Jaké potraviny mají zásadní význam pro správný vývoj a zdraví zubů?

Bohaté na minerály a tvrdé, které očišťují zuby. Tedy ovoce a zelenina, tvrdé sýry. Omezit cukry v jakékoli podobě, nejhorší jsou koncentrované a lepivé- sirupy a jiné sladké nápoje, cukrovinky atd.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek