_Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 7. Zdravé dětské zuby aneb Aby dítě nemělo kazy

Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 7. Zdravé dětské zuby aneb Aby dítě nemělo kazy
Datum publikace: 17.03.2014

Zdraví do určité míry ovlivňuje už období nitroděložního života. To samé platí i o zubech.

Zdraví, dispozice k určitým onemocněním a některé typy nemocí jsou nám dány geneticky, prostě je „zdědíme“ po rodičích. V některých případech jde o stavy neměnné, jiné můžeme ovlivnit životosprávou.
K některým nemocem máme sklony vlivem okolností, které doprovázely náš prenatální vývoj, a to se nevyhýbá ani zubům. „Zdraví zubů do značné míry ovlivňuje strava a zdraví těhotné ženy. Základy zubů vznikají kolem sedmého týdne nitroděložního života a pokračují po celou dobu gravidity až do doby po narození. Pokud žena v době gravidity trpí hladem, případně v důsledku jednostranné stravy nedostatkem některých živin, například vápníku, fosforu magnézia a dalších minerálů, může dojít k problému, který se projeví mnohem později, až v průběhu života dítěte,“ popisuje docent MUDr. Roman Šmucler CSc., ředitel Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion.

Péče o zuby malých dětí

Základem zdravých zubů je samozřejmě i ústní hygiena. Ta by měla začít v okamžiku, kdy se dítěti začnou prořezávat první mléčné zuby.
„Důležité je dítěti dát v co nejranějším věku základy zásad ústní hygieny. Ty by měly spočívat v pravidelném čištění zubů ráno a večer.
U malých dětí rodiče mohou začít s nácvikem čištění zubů začít pomocí gumového kartáčku navlečeného na prst,“ radí stomatolog.
Starší děti by měly být ke správnému čištění zubů instruovány v rámci preventivních stomatologických prohlídek, případně dentální hygienistkou. „Pokud si dítě již zuby čistí samo, je možné pro kontrolu jeho úsilí použít barevné tablety, které dítě po vyčištění zubů rozkouše. Barvivo použité v tabletách má schopnost se navázat na hmotu zubního plaku, přičemž nezbarví vyčištěnou zubní sklovinu, tím je prokazatelné, jak je plak odstraněn. Při pohledu do zrcátka tak dítě samo přesně vidí, kde čištění nebylo dokonalé,“ popisuje docent Šmucler.
V prevenci zubního kazu má své pevné místo i fluoridace. Ta je možná buď v lokální, nebo celkově podávané formě. „Fluoridace posiluje zubní sklovinu a činí ji odolnější vůči kyselému prostředí a vzniku zubního kazu,“ vysvětluje lékař.
V domácím ošetření se v lokální formě používají fluoridem obohacené zubní pasty a ústní vody. U dětí s vysokou kazivostí je řešením i ošetření fluoridovými gely či laky, to ale spadá do rukou lékaře.
Celkově fluor přijímáme konzumací ryb a pitím minerálních vod. V rámci celkové fluoridace byl v minulosti fluor přidáván do pitné vody, od toho se již upustilo, v současné době jsou jím obohaceny některé druhy kuchyňské soli. Pro preventivně terapeutické účely je možné podávání fluoridových tablet. „Dávkování tablet vychází ze stáří dítěte a pro dosažení co nejlepšího účinku je vhodné začít s jejich podáváním co nejdříve. Některé postupy dokonce doporučují jejich užívání již těhotným ženám od druhé půlky těhotenství,“ říká stomatolog.
Tablety jsou k dostání proti lékařskému předpisu a dávkování by rodiče měli dodržet přesně dle doporučení. „Rodiče by měli vědět, že fluoridem lze i předávkovat, tím pak dochází k rozvoji fluorózy a k nástupu přesně opačného efektu, kdy se na zubech začnou vytvářet skvrny a zuby jsou nevratně poškozené,“ upozorňuje lékař. Pokud je dítě velmi ohroženo kazem a na hygienu se nelze spolehnout, lze zuby zapečetit kompozitním lakem, který je ochrání před kazem, než se hygiena upraví. To ale je možné jen u spolupracujícího dítěte.

Zrádná pitíčka, džusy a sladké limonády

Pro dětské zuby je velkým nebezpečím sladké a všechny druhy sladkostí. Počínaje lízátky, přes čokolády, karamelky až po sladká pitíčka, limonády a ovocné džusy.
„Konzumace sladkého je jedním z rizikových faktorů ovlivňujících vznik zubního kazu. A je jedno v jaké formě dítě sladké přijímá, zda v pevné jako sladkou tvrdou hmotu, či tekuté v podobě pití,“ vyjmenovává Roman Šmucler.
Část sladkostí kromě nežádoucího cukru zubům škodí i svou kyselostí. „Ovocné džusy, limonády ale i další sladkosti jsou kyselé povahy, jejich konzumací se tak mění fyziologické pH dutiny ústní a opět se zvyšuje riziko kazivosti,“ dodává lékař.
Problém mohou být i ovocné kyseliny obsažené ve všech typech čerstvého ovoce. „Pokud je zub v kyselém prostředí, je zubní sklovina velmi náchylná k oděru a vzniku erozí. To může způsobit problémy tehdy, když by bezprostředně  po konzumaci takových potravin docházelo k čištění zubů. Pohyb štětin zubního kartáčku by mohl snadno sklovinu poškodit,“ varuje lékař.
Řešením je po konzumaci potravin ústa vypláchnout čistou vodou, která kyselé prostředí i povrch zubů zneutralizuje. K přirozené neutralizace slinami dochází zhruba po půl hodině po konzumaci.

Jaké jídlo prospěje zubům

V rámci prevence zubních kazů je vhodné pamatovat na správný jídelníček. Ten by měl obsahovat mléčné výrobky, zeleninu, luštěninu, ořechy a semínka, mořské ryby a dostatek tekutin, ideálně minerálních vod či čisté vody bez sladidel.

 

Pozor na noční stravování a pití

V rámci ústní hygieny se doporučuje pravidelné čištění zubů ráno po probuzení a večer po posledním jídle před spaním. V okamžiku, kdy dojde k prořezání prvních mléčných zubů, tedy nejčastěji v době mezi šestým až osmým měsícem věku, tak může být problém noční krmení.
„Podmínkou usazení zubního plaku je tvrdá tkáň, tou se stává už špička prvního prořezaného mléčného zubu. Pokud je dítě zvyklé v noci jíst v době jeho prořezání, je noční krmení tím, co zubu může uškodit. Mateřské mléko i umělá mléčná strava obsahují cukry, které jsou pro zuby nebezpečné. Z tohoto pohledu tak není vhodné, noční krmení či pití sladkých nápojů v průběhu noci.
O pravidelnosti krmných dávek, by se proto maminka měla poradit s pediatrem a pokud je dítě již dostatečně velké, měla by noční krmné dávky vynechat. K pití je pak vhodná čistá voda,“ doporučuje lékař.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek