_Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 5.Ženy mají zubních kazů více. Mohou za to hormony!

Jak jsme přišli k zubnímu kazu díl 5.Ženy mají zubních kazů více. Mohou za to hormony!
Datum publikace: 03.03.2014

Kazivost zubů souvisí s ústní hygienou, genetickými vlivy, celkovým zdravím ale také s hormonálními změnami. V tomto směru jsou ženy ve značné nevýhodě před muži.

Kazivost zubů je téma, které se vědci snaží prozkoumat ze všech možných stra. Stranou jejich zájmu tak nezůstalo ani to, zda kazem trpí více ženy, nebo muži. „Studie publikovaná  roku 2006 ukázala, že zubní kazivostí jsou více postiženy ženy než muži. A zdá se, že jde o závěr, který je platný napříč všemi kulturami. Výjimky, které by se tomuto závěru vymykaly, jsou, ale velmi nepatrné,“ popisuje přední čský stomatolog a ředitel Kliniky a institutu estetické medicíny docent MUDr. Roman Šmucler CSc.
Odborníci se snažili nalézt i vysvětlení, proč tomu tak je. Faktory, které se na vyšším výskytu kazů u žen podílejí, jsou tři. „První okolností vyšší kazivosti zubů u žen je fakt, že u dívek dochází dříve k erupci zubů, tím jsou jejich zuby déle vystaveny působení vlivům, které kazivost podporují a je tak vyšší předpoklad jeho rozvoje,“ vysvětluje lékař.
Druhá okolnost vychází z přirozené dělby práce, která většinou mezi ženou a mužem panuje. „Podle této teorie mají ženy snadnější přístup k potravinám tím, že nakupují a připravují jídlo pro zbytek rodiny. S tím souvisí častější konzumace potravin a častější ochutnávání jídel a následně i častější změny kyselosti v dutině ústní, která snižuje odolnost zubní skloviny a podporuje rozvoj kazu,“ dodává lékař.
Třetím ovlivňujícím faktorem jsou hormonální změny. „Kvalitu zubů do určité míry ovlivňuje hormonální rozkolísanost v době dospívání a pravidelné hormonální změny související s menstruací. Orální zdraví ovlivňuje i hormonální nerovnováha v období těhotenství, kdy zuby navíc ničí záněty dásní a ataky nevolnosti, a v neposlední řadě i změny v době klimakteria.
Výkyvy v hormonálních hladinách se promítají do kvality slin a to následně ovlivňuje i odolnost zubů,“ vysvětluje lékař.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek