Doporučujeme

Antikoncepce – metody

Rozmnožovací pud je jedním ze základních instinktů, kterým byl člověk od přírody vybaven. Bez něj by ...
 

Informovaný souhlas rodičů s novorozeneckým screeningem

Po narození dochází hned v porodnici u novorozence k provedení screeningu (plošnému vyhledávání) něk ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Šestinedělí – první dny a týdny po porodu

Miminko, je na světě a po náročném těhotenství a porodu přichází další období a tím je šestinedělí. I při něm dochází v těle ženy k mnoha hormonálním změnám a fyziologickým pochodům. Co všechno je tedy možné čekat?

Datum publikace: 29.05.2011
Šestinedělí – první dny a týdny po porodu

Změny, které přicházejí v šestinedělí, jsou na dvojí úrovni.  Psychick a fyzické.

Fyzické změny

Po stránce fyzické jde především o změny, které organismu pomáhají vyrovnat se s porodem a těhotenstvím. Všechny procesy by měly vést k návratu k původní formě, jaká byla před otěhotněním. 

Co je možné očekávat? 

Nejvýraznější změny zasahují dělohu, která se musí během několika týdnů vrátit do původní velikosti. Děložní sliznice se odlučuje a odchází z těla ve formě očistků. Ty jsou nejprve tmavočervené s obsahem krve, postupně se mění v hnědý a později v žlutobílý hlen. Zároveň s odlučováním této části sliznice dochází k obnově nové. Tím se děloha připravuje na obnovu menstruačního cyklu.

Asi 3-4 den po porodu dochází k nástupu laktace. Při kojení se uvolňuje hormon oxytocin, který napomáhá ke stažení dělohy do původní velikosti. Při kojení, žena může cítit bolesti v podbřišku, což je právě projevem zavinování dělohy.

Vedle toho hormony podporující laktaci způsobují lehkou ospalost a únavu, je tak možné očekávat zvýšenou potřebu odpočinku a spánku.

Začátek šestinedělí je spojen i s hojením porodních zranění. Sem patří nejčastěji hojení hráze, která mohla být při porodu buď nastřižená, nebo samovolně poraněná. Zmírnit potíže může  sprchování spíše studenější vodou. Pokud dojde k místním otokům, je možné je chladit obklady.

Po spontánním porodu je ve velké většině případů žena schopna fungovat po  dvou až třech dnech, u císařského řezu je rekonvalescence asi o dva dny delší a je tak nutná zvýšená opatrnost.

Velká většina maminek ke své radosti zjistí, že během šestinedělí dochází k postupnému úbytku váhy a pomalému navracení se do původní kondice a k původním tvarům.

Obtíže v šestinedělí 

V souvislosti s laktací dochází k otoku a nalití prsou. Citlivé jsou i prsní bradavky. Tyto potíže by měly odeznít během prvních dní až týdnů. Pokud přetrvávají, nebo se zvyšují, znamená to, že něco není úplně dobře. Může jít o počínající zánět prsu, nebo špatnou techniku kojení, kvůli které dochází k poranění bradavek a k nedostatečnému odsátí mléka.

Bolet ale mohou i kyčle a záda – zejména v křížové oblasti. To kvůli uvolnění kloubů, které doprovázelo těhotenství a bylo jakousi fyziologickou přípravou na porod. Část bolestí zad může souviset i s chováním a zvedáním dítěte. Řešením může být lehké posilování a masáže.

Rozladěná psychika

psychických změn je nejčastější euforie, nebo naopak deprese a pocity zklamání. Přijít může obojí. Pocit štěstí je způsoben vyplavováním hormonu oxytocinu, který doprovází porod a laktaci. Oxytocin je i tím, co posiluje budování vztahu mezi matkou a dítětem. Maminky jsou tak zality pocitem štěstí kdykoli se podívají na svého potomka a mají potřebu být s ním neustále v tělesném kontaktu.

Pocity štěstí ale mohou velmi rychle střídat pocity úzkosti z toho, že žena nezvládá rodinu, že nestíhá běžné domácí práce a že nezvládne péči o miminko. Někdy se může dostavit i zklamání z dítěte. To je po porodu červené a různě omačkané z toho jak postupovalo porodními cestami, matce může připadat malé a nedokonalé. Kromě toho při kontaktu dostatečně nereaguje na podměty vysílané matkou a to vše může matku znepokojovat. Do psychiky se většině žen zapíší i okolnosti provázející porod. A to jak ty kladné, tak ty negativní. Většina těchto stavů sama odezní, případně se zmírní po komunikaci s kamarádkami, které popíší, že ony na tom byly podobně. V těžších případech je možné hledat pomoc i psychologa.

Sexuální žívot

Šestinedělí je obdobím změn, které vedou k navrácení se k původnímu životu. K tomu patří i návrat k sexu, který mohl v těhotenství ztížen, někdy i  znemožněn V době šestinedělí se doporučuje se sexem počkat, zejména jako prevence možné infekce. Porodní cesty a děložní sliznice se hojí postupně. Ostatně ona ani většina maminek na sex po porodu nemá příliš myšlenky.  Hlavním zájmem ženy bývá většinou narozený potomek a péče o něj, do které patří i noční vstávání a krmení. dy tedy se sexem začít? Většina žen se spolehne na to, kdy pohlavní styk povolí lékař, při kontrole po šestinedělí. V té době je možné i nasadit antikoncepci a to i u žen, které své dítě plně kojí.

Obnovení menstruace

Menstruační cyklus se u žen, které plně kojí nemusí během kojení obnovit. Nedá se přesně určit, která žena a kdy začne po šestinedělí menstruovat. Pokud žena nekojí, dostaví se menstruace po šestinedělí. První menstruace bývá spíše silnější.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek

Pro vložení příspěvku je nutné být přihlášen.
Přihlásit přes facebook
uživatel
heslo