_Hormon melatonin a premenstruační syndrom

Hormon melatonin a premenstruační syndrom
Datum publikace: 07.04.2013

Hormon melatonin je nejčastěji jmenován v souvislosti s léčbou spánkových poruch. Podle všeho je jeho síla a funkce v organismu ale mnohem větší, než se zdá. Melatonin patrně stojí i za premenstruačním syndromem.

Melatonin je hormon vznikající v epifýze (šišinka, část mezimozku)a jeho produkce je řízena světelnou intenzitou. Za normálních okolností dochází k největší tvorbě hormonu během noci. Právě tato skutečnost stojí u mnoha jedinců za poruchami spánku a to zejména v podzimních měsících, kdy šero během dne a brzký nástup tmy matou organismus a jeho biologické hodiny. Podobně negativně naopak působí i světlo během spánku.
Obecně by se dalo říct, že podmínky ideální pro sekreci melatoninu jsou jasný den a naprostá tma během spánku.
Kromě spánkových poruch má však podle všeho melatonin vliv i na rozvoj premenstruačního syndromu.

Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom (PMS, či také premenstruační stres či premenstruační tenze) zahrnuje psychické a fyzické příznaky, které se u žen objevují v závislosti na menstruačním cyklu. Dobou jejich výskytu je období dvou týdnů před začátkem menstruace, spontánní ústup přichází s nástupem menstruace.
Uvádí se, že v mládí PMS trpí až 80 procent dívek.
Nejsilnější forma PMS se nazývá premenstruační dysforická porucha (PMDD) a potíže, které ji doprovázejí často ženu omezují v běžném životě, kdy jí znemožňují návštěvu školy, či zaměstnání.

Nejčastější příznaky premenstruačního syndromu:

  • Psychické potíže, návaly smutku a úzkosti až depresí, plačtivá nálada
  • Únava, potíže se soustředěním
  • Zvýšená podrážděnost
  • Bolest až křeče v podbřišku
  • Zvětšení prsů a zvýšení jejich citlivosti (až bolestivost)
  • Zvýšená chuť na sladké, žízeň
  • Snížení zájmu o sex
  • Zvýšená únava a spavost

Může za premenstruační syndrom melatonin?

Poslední studie, kterou v loňském roce provedli kanadští vědci z Douglas Mental Health University Institute, ukazují, že za rozvojem PMS může stát kolísání hladiny hormonu melatoninu a to jak v rámci denního cyklu, kdy ženy postižené syndromem mají jeho hodnoty během noci nižší než ženy, které potížemi netrpí, tak v rámci celého menstruačního cyklu, kdy je nejvýraznější rozdíl v období folikulární fáze (dochází dozrávání vajíčka ve folikulu ve vaječníku) a luteální fáze (po vyplavení vajíčka z folikulu).
Studie ukázala, že syndromem jsou postiženy ženy, u kterých po vyplavení vajíčka z vaječníků dochází k výraznému snížení hladiny hormonu v organismu v porovnání obdobím ovulace.

Jak hladinu melatoninu zvýšit

Možností jak hladiny melatoninu v organismu regulovat je více.
Přirozeným způsobem je regulování intenzity světla během dne a tmy během noci například pobytem na přímém světle a spánkem v tmavé místnosti, kde je průniku světla zabráněno například použitím závěsů či žaluzií.
Další možností je dodání melatoninu v potravinových doplňcích, případně ve formě předepsaných léků. K zabránění sekrece hormonu je možné využít také intenzívní osvil lampami v ranních hodinách.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek