_Co jsou vrozené infekce?

Datum publikace: 23.07.2018

Přestože většina infekčních onemocnění nemá na těhotenství vliv, některé z nich mohou velmi významně zasáhnout do vývoje plodu, případně infikovat novorozence během porodu.

Rozdělujeme je na nákazy vrozené (kongenitální) a infekce v době porodu (perinatální). Existují i nákazy postnatální, kdy se novorozenec nakazí až po porodu. Obecně lze říci, že infekce v těhotenství škodí buď přímo (dokážou projít přes placentu k plodu a vyvolat u něj nákazu), nebo nepřímo (například při teplotě přes 40 °C může dojít k porušení průtoku krve placentou, což negativně ovlivňuje vývoj plodu).

Projevy vrozených nákaz

Projevy vrozených nákaz mohou být různé. Spíše než druh mikroorganismu, který je způsobil, je podstatná doba, kdy se žena nakazila. V prvním trimestru mohou vznikat významné vrozené vady a hrozí i spontánní potrat, neboť se vyvíjejí všechny orgánové soustavy a jakýkoli zásah do tohoto procesu může mít fatální následky. Na druhou stranu je riziko nákazy v tomto období velmi nízké. Ve druhém trimestru se s vrozenými vadami nesetkáváme, zato se objevují záněty mozku, smyslů, plic, zažívacího traktu, srdce, ledvin, kůže atd. Ve třetím trimestru bývají následky nákazy nejmírnější, ovšem některé infekce, jako například neštovice nebo chřipka, mívají těžší průběh. Přenos infekce z matky na plod je v tomto období nejjednodušší.

 

Nákaza během porodu

Plod může být také nakažen mikroorganismy při průchodu porodními cestami, po narození pak u něj propukne novorozenecká infekce projevující se buď jako sepse (otrava krve), nebo jako postižení konkrétního orgánu, nejčastěji jako zánět mozku, plic, očí apod.

 

Chcete se objednat do poradny? Potřebujete konzultovat zdravotní problém?
Přihlaste se do Poradny pro infekce v těhotenství zde:

http://tehotenstvi-infekce.cz/category/faq/

Pokud se chcete objednat na osobní konzultaci či screening, můžete si vygenerovat slevový kód zde:

 Pro zobrazení slevového kódu je potřeba se přihlásit

Slevový kód nabízí 20% na všechny služby, s výjimkou cen za samotné odběry.
Jedná se tedy o slevu z ceny za sestavení screeningu (mailem, osobně či videokonferencí), za osobní konzultace, za poplatky při objednání jednotlivých odběrů (bez kompletního screeningu).

 

Zdroj: http://tehotenstvi-infekce.cz

 


MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek