_Infekce v těhotenství

Datum publikace: 20.07.2018

S infekčními nemocemi se všichni setkáváme v průběhu celého života a naprostou většinu z nich se nám daří zdárně překonat. U těhotných žen však některé jinak banální infekce mohou znamenat závažný problém, protože mohou narušit zdárný průběh těhotenství a v krajním případě způsobit postižení ještě nenarozeného dítěte.

Označují se zkratkou TORCH a patří sem zejména toxoplasmóza, cytomegalovirus, herpes virus, neštovice, zarděnky a některé další. Testování většiny těchto infekcí v ČR není zařazeno do rutinního prenatálního screeningu, přestože se týkají až tisícovek těhotných.

Ještě před otěhotněním

Každá žena by již před otěhotněním nebo na začátku gravidity měla mít dostatek informací o riziku nákazy. Měla by vědět, které infekce pro ni nejsou nebezpečné, protože je chráněna protilátkami po očkování nebo infekci prodělala již dříve, a ke kterým je naopak stále vnímavá. Čím dříve se případný problém odhalí, tím lépe se řeší.

Jak na to

Řešením by byl plošný screening, který však kromě několika povinných vyšetření není hrazen zdravotními pojišťovnami.  Je organizačně i finančně náročný a bývá spojen s mnohdy obtížným hodnocením výsledků. Hlavní úskalí plošného screeningu můžeme odstranit právě díky individuálnímu screeningu.

Ten zahrnuje:

  • Sestavení vhodných vyšetření
  • Odběry krve
  • Vyhodnocení výsledků
  • Doporučení, jak postupovat

Chcete se objednat do poradny? Potřebujete konzultovat zdravotní problém?
Přihlaste se do Poradny pro infekce v těhotenství zde:

http://tehotenstvi-infekce.cz/category/faq/

Pokud se chcete objednat na osobní konzultaci či screening, můžete si vygenerovat slevový kód zde:

 Pro zobrazení slevového kódu je potřeba se přihlásit

Slevový kód nabízí 20% na všechny služby, s výjimkou cen za samotné odběry.
Jedná se tedy o slevu z ceny za sestavení screeningu (mailem, osobně či videokonferencí), za osobní konzultace, za poplatky při objednání jednotlivých odběrů (bez kompletního screeningu).

Zdroj: http://tehotenstvi-infekce.cz

 

 


MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek