_Co by měla každá těhotná vědět

Co by měla každá těhotná vědět
Datum publikace: 16.05.2011

Plánujte miminko nebo jste už v jiném stavu? Tak to byste měla vědět, jak se o sebe, máte v průběhu následujících měsíců starat. V podstatě nejde o žádná velká opatření, spíš jde o to, si některé věci uvědomit a dát jim pevné místo v životě.

 
Pro vývoj plodu je nejdůležitější, aby nebyl ničím ohrožováno. Každá maminka by si tak v prvé řadě měla odpustit kouření. Zároveň by si ale měla uvědomit, že jejímu potomkovi neškodí pouze kouř z vlastní cigarety, ale že ho ohrožuje i kouř z cigaret druhých. Těhotná by se tak měla vyhnout zakouřeným restauracím, kancelářím a dalším prostorám, kde se kouří.
To co miminko ohrožuje je i pití alkoholu. Studie ukazují, že občasná sklenička vína neublíží, ale je stále dobré mít na paměti, že jde jen o jednu skleničku, nikoli láhev.


Jak s nemocemi


• Pozor by si měla dát i každá maminka, která se léčí s nějakým chronickým onemocněním.
• Mnoho žen trpí chronickou chorobou, na kterou musí pravidelně užívat léky. Může jít o poruchy ledvin, srdce, astma, nemocné epilepsií apod. Žena se bez léků neobejde, to ale neznamená, že by nemohla být těhotná. V takovém případě je nutná konzultace s lékařem. Ten by měl rozhodnout o tom, které léky se smí v jiném stavu užívat, a které je nutné změnit. Ideální je, aby byla změna léků udělaná po poradě jak s gynekologem, tak se specialistou.
• To co může být pro miminko velkým nebezpečím, jsou různé infekce. Zásadou by tedy mělo být vynechání návštěv u nemocných příbuzných, kamarádů či kolegů. Omezit byste měla pobyt v čekárnách a na odděleních, kde se vyskytují infekčně nemocní.
• Těhotné ženy, ale měly zvážit i bezpečnost jejich nejbližšího pracovního okolí. Pokud těhotná pracuje v prostorách, kde jsou nějaké chemikálie, měla by zkusit požádat o přeřazení do jiného provozu. To samé platí o zaměstnání, kde je kladen vyšší fyzický nárok. Takovou práci by měla každá těhotná v rámci možností vyměnit za práci méně namáhavou.


Jaké jídlo si vybrat


• K dalším změnám, které by měly těhotenství doprovázet, patří změna jídelníčku.
• V prvních třech měsících část těhotných trpí nevolností a nechutenstvím. Ve většině případů je ale žaludek ochoten přijímat lehká jídla. To znamená hodně zeleniny, ovoce, libová masa, zeleninové vývary apod.
• Součástí jídelníčku by měl být dostatek tekutin. Ideální jsou zeleninové a ovocné šťávy.
Takto upravený jídelníček nejenže pomůže překlenout období nevolnosti, ale zároveň je i prevencí těhotenské zácpy. Jídelníček by měl být pestrý, ale ne výrazně kalorický. Nabrání větší hmotnosti, než je nutné pro samotné těhotenství, může být na obtíž. Žena, která během těhotenství výrazně nabere, může mít spoustu problémů. S vysokým váhovým přírůstkem může souviset i těhotenská cukrovka.
• Kromě toho každé kilo navíc zvyšuje »neohrabanost«, která se může nevyplatit při porodu, kdy se od maminky očekává spolupráce. Dalším argumentem, proč zbytečně nenabírat může být i šatník. Pokud se chcete vejít do kalhot a sukní, které jste měla ráda před otěhotněním, kila navíc vám v tom nepomohou.
• Každá těhotná má vyšší potřebu vápníku. Ten je důležitý zejména pro tvorbu kostí, zubů, a svalů miminka. Kromě toho ho všichni potřebujeme pro správnou činnost srdce a nervů. Fajn proto je jíst hodně jogurtů, tvarohů, sýrů a dalších výrobků z mléka. Vápník je i v libovém mase nebo v luštěninách.
• To co většinu nastávajících maminek trápí je i chudokrevnost. Proto je důležitý vyšší přísun železa. Jeho zdrojem je červené maso, žloutek a celozrnné výrobky.
• Velmi důležitý je v těhotenství dostatek kyseliny listové. Pokud ho má těhotná málo, může u plodu dojít k vážným vrozeným vadám. Kyselina listová je v zelené zelenině, tedy v salátech, kapustě nebo fazolích. Je i v celozrnných výrobcích.
• Naopak, to co by těhotná neměla přehánět je přísun vitamínu A, jehož nadbytek působí v těle jako »jed« a může miminko poškodit.
• V případě, že těhotná chce mít jistotu, že má dostatek všech minerálů a vitamínů může užívat multivitamínové preparáty. Ale při jejich výběru musí být velmi opatrná a vždy by měla užívat jen ty, jež jsou pro těhotné určené.
• To, co do jídelníčku určitě nepatří, jsou jídla připravovaná ze syrového masa a vajec. Tam je totiž velké riziko nákazy například salmonelosou nebo listeriozou. Ze stejného důvodu by měla být vynechána jídla s obsahem majonézy.


Sport jen v rozumné míře

Do změn nastávajících maminek by měla patřit i omezení sportu. Není na místě se přestat hýbat, to by tělu určitě neprospělo. Spíš je nutné hledat aktivity, které neohrozí ani maminku, ani mininko. Těhotná by tak měla vynechat sporty, kde hrozí pády, údery a vrcholové sporty. Naopak, prospěšné je plavání, chůze a různé sportovní aktivity, které jsou určené přímo pro těhotné.


Opatrnost je třeba i na cestách


Není třeba se úplně vzdávat cestování, ale vždy je třeba počítat s tím, že se těhotné může kdykoli udělat nevolno. Dobré není dlouhé sezení. Počítat je třeba i s případnou kinetózou. Správná by měla být i volba dopravního prostředku. Moc bezpečná například není jízda na motorce.


Zvířata ano, či ne?


Z hlediska prevence zdraví, by měly všechny těhotné omezit kontakt se zvířaty, u kterých není jistota, že jsou zdravá. Pes, či kočka, jež žijí v bytě a jsou patřičně oočkovaní, asi nebezpeční nebudou. To se ale nedá říct o všech zvířatech. Je tak lepší nevyhledávat kontakt se zvířaty cizími, nebo zatoulanými.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek