_Dozrávání vajíček mimo tělo ženy - IVM

Dozrávání vajíček mimo tělo ženy - IVM
Datum publikace: 03.08.2011

IVM – tedy In vitro maturace, je poměrně nová metoda v rámci technik asistované reprodukce, která umožní dozrávání vajíček mimo tělo ženy.

K oplození vajíčka spermií může dojít tehdy, je-li vajíčko dostatečně zralé. Za normálních podmínek dochází k dozrávání vajíček uvnitř folikulu ve vaječnících. V okamžiku, kdy dojde k jeho dozrání – v době ovulace – folikul praskne a z něj se uvolní vajíčko spolu s malým množstvím folikulární tekutiny do vejcovodu. Tam může dojít k jeho oplození spermií. V rámci programů asistované reprodukce je často nasazována hormonální léčba, jejímž cílem je zvýšení počtu dozrávajících folikulů. Stav dozrávajících vajíček je sledován pomocí ultrazvuku a v okamžiku, kdy jsou vajíčka dostatečně zralá a vhodná k oplození, dojde k jejich odsátí a následuje oplození. Jsou ale okolnosti, kdy na ženu tlačí čas a není možné, aby podstoupila hormonální terapii. Pak je možné přistoupit k odběru ještě nezralých vajíček.

Co metoda nabízí

Metoda in vitro maturace je dalším krokem v léčbě neplodnosti. V čem je jiná? Její výhodou je to, že umožňuje odebrání ještě nezralých vajíček z vaječníků. Pokud k tomu dojde, jsou nezralá vajíčka umístěna do kultivačních médií, která obsahují hormony, jež umožní vajíčkům během 24 – 48 hodin dozrát podobně, jako je tomu uvnitř vaječníků. Takto dozrálá vajíčka jsou pak dál použita k oplození běžným způsobem.

Komu IVM pomůže

In vitro maturace je vhodná pro ženy, které z nějakých zdravotních důvodů nemohou podstoupit hormonální stimulaci vaječníků. To se týká například žen, u nichž je riziko vzniku tzv.ovariálního hyperstimulačního syndromu, nebo u onkologických pacientek, které nemají dostatek času na hormonální stimulaci, nebo u kterých by hormonální stimulace mohla ohrozit léčbu či zhoršit jejich zdravotní stav.

Text vznikl ve spolupráci s primářem centra asistované reprodukce klinického centra ISCARE MUDr. Jaroslavem Hulvertem

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek