_Britští vědci přišli s převratnou novinkou. Vyvinuli test, kterým si těhotné ženy mohou samy, otestovat, zda jejich dítě není postiženo Downovým syndromem!

Britští vědci přišli s převratnou novinkou. Vyvinuli test, kterým si těhotné ženy mohou samy, otestovat, zda jejich dítě není postiženo Downovým syndromem!
Datum publikace: 01.05.2015

Britští vědci přišli s novinkou, která může zcela změnit systém prenatální péče. Po domácích testech, které se používají ke stanovení ovulace a potvrzení těhotenství, přichází test, díky kterému si těhotné ženy v klidu domova mohou samy zjistit, zda jejich plod je, či není postižen Downovým syndromem.

 

Vědci do testu vkládají velké naděje. Je podle nich mnohem levnější, než jsou dosavadní testy používané v rámci prenatální diagnostiky, a tím pádem je pro těhotné dostupnější.
Kromě ceny je příznivá i jeho spolehlivost, která je zhruba devadesátiprocentní. Plusem je i to, že je možné testovat už po ukončeném osmém týdnu těhotenství.
„Test ještě není určen k běžnému použití, ale jeví se velmi slibně. Jeho pozitivem je zejména to, že je levný a velmi jednoduchý, to by mohlo pomoci k jeho rychlému rozšíření. Nicméně na možnost jeho užití v praxi si ještě budeme muset počkat,“ komentuje novinku profesor MUDr. Pavel Calda,CSc, z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak test na detekci Downova syndromu funguje?

Testování se provádí ze vzorku moči a je velmi podobné těhotenským testům. Výsledek se nastávající maminky dozvědí téměř okamžitě.
„Ženám, u kterých na základě testu dojde ke stanovení vyššího rizika postižení plodu Downovým syndromem, bude nabídnuto další vyšetření, například aminocentéza, která má stoprocentní vypovídající hodnotu,“ popisuje profesor Ray Iles, jeden z tvůrců testu.
Vědci chtějí dál pracovat na zvyšování spolehlivosti testu a doufají, že test bude během několika měsíců uveden do praxe.

Výhody domácího testování Downova syndromu

  • Vysoká, až 90% spolehlivost
  • Testování v klidu domova bez nutnosti návštěvy lékaře
  • Rychlé vyhodnocení výsledků
  • Snadná finanční dostupnost
  • Možnost použití v raných fázích těhotenství - od 8. týdne těhotenství
1.5.2015
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek