_Britští vědci přišli s převratnou novinkou. Vyvinuli test, kterým si těhotné ženy mohou samy, otestovat, zda jejich dítě není postiženo Downovým syndromem!

Britští vědci přišli s novinkou, která může zcela změnit systém prenatální péče. Po domácích testech, které se používají ke stanovení ovulace a potvrzení těhotenství, přichází test, díky kterému si těhotné ženy v klidu domova mohou samy zjistit, zda jejich plod je, či není postižen Downovým syndromem.

Datum publikace: 01.05.2015
Britští vědci přišli s převratnou novinkou. Vyvinuli test, kterým si těhotné ženy mohou samy, otestovat, zda jejich dítě není postiženo Downovým syndromem!

 

Vědci do testu vkládají velké naděje. Je podle nich mnohem levnější, než jsou dosavadní testy používané v rámci prenatální diagnostiky, a tím pádem je pro těhotné dostupnější.
Kromě ceny je příznivá i jeho spolehlivost, která je zhruba devadesátiprocentní. Plusem je i to, že je možné testovat už po ukončeném osmém týdnu těhotenství.
„Test ještě není určen k běžnému použití, ale jeví se velmi slibně. Jeho pozitivem je zejména to, že je levný a velmi jednoduchý, to by mohlo pomoci k jeho rychlému rozšíření. Nicméně na možnost jeho užití v praxi si ještě budeme muset počkat,“ komentuje novinku profesor MUDr. Pavel Calda,CSc, z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak test na detekci Downova syndromu funguje?

Testování se provádí ze vzorku moči a je velmi podobné těhotenským testům. Výsledek se nastávající maminky dozvědí téměř okamžitě.
„Ženám, u kterých na základě testu dojde ke stanovení vyššího rizika postižení plodu Downovým syndromem, bude nabídnuto další vyšetření, například aminocentéza, která má stoprocentní vypovídající hodnotu,“ popisuje profesor Ray Iles, jeden z tvůrců testu.
Vědci chtějí dál pracovat na zvyšování spolehlivosti testu a doufají, že test bude během několika měsíců uveden do praxe.

Výhody domácího testování Downova syndromu

  • Vysoká, až 90% spolehlivost
  • Testování v klidu domova bez nutnosti návštěvy lékaře
  • Rychlé vyhodnocení výsledků
  • Snadná finanční dostupnost
  • Možnost použití v raných fázích těhotenství - od 8. týdne těhotenství
1.5.2015
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek