_Pohlaví dítěte odhalí ultrazvuk i krevní test

Pohlaví dítěte odhalí ultrazvuk i krevní test
Datum publikace: 14.10.2014

Jste těhotná a ptáte se, kdy se můžete dozvědět, zda se vám narodí dcera, nebo syn?Záleží na okolnostech.

 

Pokud je vaše touha po odhalení tohoto tajemství živená pouze zvědavostí, existují dvě cesty.

Holka, nebo kluk - pohlaví miminka jako informace navíc

Poměrně přesně pohlaví miminka ukáže ultrazvukové vyšetření.
„Každá těhotná žena během gravidity podstupuje ultrazvukové vyšetření. Pokud je miminko uloženo tak, že je možné ultrazvukem zobrazit jeho genitál, je možné od 15. -16. týdne těhotenství s 97 procentní přesností mamince říci, zda se jí narodí holčička, nebo chlapeček. V těchto případech jde o informaci, která je rodičům sdělená jako bonus navíc, spíš jen pro radost a ze zdravotního pohledu nenese žádnou důležitou informaci,“ vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pohlaví dítěte je možné určit i na základě jeho genetické výbavy.
„Dříve bylo možné pohlaví dítěte určit pouze tehdy, podstoupila-li maminka odběr plodové vody (aminocentézu), k tomu docházelo, vzniklo-li podezření, na poškození plodu některou genetickou vadou. Současná medicína dokáže stanovit genetický profil plodu, včetně stanovení jeho pohlaví, z krve matky, a rodičům je možné pohlaví sdělit už po ukončeném 12. týdnu těhotenství. Stejně jako u aminocentézy, je test primárně určen k vyloučení nejčastějších chromozomálních vad plodu, ale v praxi to bývá tak, že většina rodičů žádá i o určení pohlaví plodu. V tomto případě test poskytne výsledek se stoprocentní jistotou,“ dodává lékař.

Určení pohlaví plodu ze zdravotních důvodů

Jsou však okolnosti, kdy je stanovení pohlaví plodu pro rodiče nikoli informací navíc, jen tak pro radost, ale informací zásadní.
„Například u vrozeného krvácivého onemocnění hemofilie víme, že ženy jsou přenašeči onemocnění a u mužů dochází k rozvoji nemoci. Pokud je v rodině výskyt tohoto onemocnění, je rodičům doporučeno, aby si nechali určit pohlaví dítěte a na základě zjištění se rozhodli, zda těhotenství bude dál probíhat, nebo bude ukončeno. V těchto případech se pohlaví stanovuje z genetické výbavy plodu tj. buď z plodové vody, nebo z krve matky a ze zdravotních důvodů je možné sdělit pohlaví dítěte dříve, než ve dvanáctém týdnu těhotenství,“ dodává lékař.

Domácí test na určení pohlaví dítěte

Existují i testy zaměřené na určení pohlaví dítěte určené pro domácí použití, podobně jako je tomu u těhotenských testů. V těchto případech spolehlivost rozdílná a měla by být garantována výrobcem testů.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek