_Bojíte se, že vaše dítě bude často nemocné? Zkuste posílit jeho imunitu otužováním!

Bojíte se, že vaše dítě bude často nemocné? Zkuste posílit jeho imunitu otužováním!
Datum publikace: 07.09.2015

Otužování je jednou z nejpřirozenějších metod povzbuzení obranyschopnosti. Možné je jej využívat i u dětí. Aby přineslo očekávaný efekt, a nestalo se příčinou zdravotních komplikací, je třeba se držet základních pravidel.

 

„Otužování je uměle navozený stav, během nějž je tělo cíleně, opakovaně vystavováno nezvykle nízkým teplotním vlivům. Díky tomu v organismu dochází přirozenými procesy k posílení imunitního systému,“ popisuje MUDr. Iva Pončáková z oddělení alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce.
Aby tělu tato zátěž prospěla, je třeba vědět, jak postupovat.
„S otužováním je třeba začít postupně, posílení imunitního systému může trvat dva tři měsíce a začít by se mělo pouze v době plného zdraví. Zejména u malých dětí je nutné nic neuspěchat, “ radí lékařka.

Pravidla správného otužování u dětí

  • K otužování nepoužívejte studenou vodu, začněte jen vodou příjemně vlažnou. Její teplotu je možné pomalu snižovat. Pokud dítě začne plakat, či jinak projevuje nespokojenost, je třeba teplotu vody zvýšit.
  • První snížení teploty by mělo přijít po týdnu až deseti dnech.
  • Počáteční kontakt s vlažnou vodou by měl být krátký. Například po běžné koupeli může následovat krátké minutové osprchování. U malých dětí může být sprchování nahrazeno omýváním žínkou, nebo poléváním vodou z kelímku.
  • Po ukončení vlažné sprchy dítě osušte a na chvíli zabalte do suché osušky, či županu, aby neprochladlo.
  • S otužováním začínejte od nohou, které jsou vůči teplotním vlivům nejodolnější. Naopak největší problém představuje břicho.
  • Otužování by se nemělo omezit pouze na sprchování, jeho součástí by mělo být i přiměřené oblékání a dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu.
  • Součástí posílení imunity by měla být i pravidelná konzumace ovoce a zeleniny.

„Bez konzultace s lékařem by s otužováním neměly začínat maminky u chronicky nemocných či často nemocných dětí. Také u dětí do jednoho roku věku je vhodná konzultace s ošetřujícím pediatrem, který zhodnotí zdravotní stav dítěte a doporučí postup a vhodnou dobu, kdy s otužováním začít,“ radí MUDr. Iva Pončáková.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek