_Antikoncepce je rizikovým faktorem vzniku mozkové příhody, ověřené studie ale nejsou

Antikoncepce je rizikovým faktorem vzniku mozkové příhody, ověřené studie ale nejsou
Datum publikace: 20.06.2012

Ženy jsou náchylnější k rozvoji mozkové příhody, takové jsou statistiky. Rizikovým faktorem je i užívání antikoncepce. Přestože tento vztah zná mnoho lékařů, ověřené studie nejsou. Riziko je na úrovni desetin procent.

„Užívání hormonální antikoncepce patří mezi rizikové faktory vzniku cévní mozkové příhody. Je to tím, že antikoncepce ovlivňuje přirozené srážení krve a zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin,“ vysvětluje profesor MUDr. Richard Češka z Centra preventivní kardiologie, III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Přestože užívání antikoncepce patří mezi obecně udávané rizikové faktory, přímé studie, které by se tímto vztahem zabývaly a vyjádřily míru rizika zaměřeného na délku užívání a dávkování účinných látek v hormonální antikoncepci, k dispozici nejsou. „Jde o poznatek, který vychází z obecných znalostí a z praxe,“ dodává lékař.

Výhody převyšují nad riziky

Přestože je nutné zvýšené riziko rozvoje mozkových příhod v souvislosti s užíváním antikoncepce nepodceňovat, není důvod k masovému odmítání plánování rodičovství a zabránění nechtěného početí tímto způsobem. „Množství případů mozkových příhod, které by byly dávány do souvislosti s užívání antikoncepce, není tak velké. Jde o čísla v řádu desetin procent.
Přesto je nutné u žen, které mají ke vzniku mozkové příhody další předpoklady, například genetické, mít na paměti, že hormonální antikoncepce je dalším faktorem, který může prognózu a rozvoj onemocnění ovlivnit,“ dodává profesor MUDr. Richard Češka.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek