Soutěž

SOUTĚŽ: Vyhrajte francouzskou kosmetiku Saforelle

Vyhlašujeme další soutěž! Tentokrát hrajeme o kvalitní francouzskou kosmetiku Saforelle. Máme pro vás přichystané balíčky s přípravky pečující o intimní hygienu, nebo hypoalergenní kosmetiku pro nejmenší. ...
 

Doporučujeme

Novorozenec, zdravotní pojištění a výběr pojišťovny

Jste těhotná, porod se blíží a vy nevíte, jak je to s výběrem pojišťovny u novorozence?Tady přináším ...
 

Co je kolposkopie

Kolposkopie - principem kolposkopie je prohlížení povrchu děložního čípku speciálním mikroskopem - k ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Zuby v těhotenství poškozuje změna slin, ne úbytek vápníku

Proč těhotenství ovlivňuje kvalitu zubů? Podle odborníků není na vině nedostatek vápníku, ale spíš změny ve složení slin a pH prostředí dutiny ústní.

Zuby v těhotenství poškozuje změna slin, ne úbytek vápníku

Otázkou, co je vlastní příčinou vyšší kazivosti zubů a zhoršení stavu dásní žen během těhotenství se zabývali i finští odborníci z Ústavu stomatologie University of Turku.
Klinické studie ukázaly, že přestože během těhotenství dojde k výraznému zhoršení stavu dásní, není gravidita příčinou těchto potíží. „Těhotenství nezpůsobuje zánět dásní, ale zhoršuje již existující onemocnění,“ říkají vědci v závěrečné zprávě své studie.
Mezi nejčastější potíže patří zánět dásní projevující se výrazným zčervenáním, otokem a zvýšenou krvácivostí.
Přestože stav dásní v době jiného stavu mohou postihnout dramatické změny, typické je, že potíže většinou odezní nebo se velmi zmírní samy, během několika měsíců po porodu.

Zubům jiný stav vápník nevezme

Odborníci se zabývali i otázkou zvýšené kazivosti zubů v době jiného stavu. Přesný mechanismus, který negativně ovliňuje kvalitu zubů, však nenašli.
Podle studie během těhotenství nedochází k odvápnění zubů nebo ke snížení množství jiných minerálů v nich. Podle všeho je problém jinde. Zuby negativně ovlivňuje změněné složení slin a jejich pH. „Změny ve složení slin během těhotenství a kojení mohou dočasně zvýšit náchylnost ke vzniku zubních kazů a vzniku zubních erozí. I když nejsou známy mechanismu tohoto účinku, je jasné že, těhotenství vliv na kvalitu chrupu má a může být příčinou dočasných ale i trvalých potíží,“ dodávají vědci.
Odborníci však zároveň ve své práci upozorňují na to, že většině těchto negativních dopadů jiného stavu na chrup, je možné předejít pečlivou ústní hygienou.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek

Pro vložení příspěvku je nutné být přihlášen.
Přihlásit přes facebook
uživatel
heslo