_Aby bříško nebolelo… plyny musejí ven!

Datum publikace: 16.05.2011

Jste těhotná a vaše břicho je plné víc, než by se dalo i v těhotenství očekávat? Tak to nejspíš bude tím, že v něm kromě potomka »nosíte« i pěknou dávku střevních plynů. Prostě trpíte nadměrnou plynatostí…


To, že k těhotenství patří zvětšování bříška, ví každá budoucí maminka ještě před tím, než přijde do jiného stavu a počítá s tím.
To, že ale bříško může »zvětšovat« i velké množství plynů, které způsobují křeče a tlačí na miminko pohupující se v plodové vodě, je věc, se kterou předem nepočítá nikdo. O to víc může zaskočit.


Co je příčinou


Nadýmání je proces, který je běžnou součástí trávení. Část plynů se do těla dostává polykáním, další vzniká při vstřebávání a rozkládání potravy. Tak jak se plyn dostává různými způsoby do organismu, různě se s jeho přítomností tělo následně vypořádává. Část plynů se vstřebá ve střevech, další prostě odejde…
Jak lehce toto probíhá při»běžném fungování«, o to těžší to může být v těhotenství. Normálně pracující střeva s nástupem jiného stavu začnou lenivět. To způsobuje hormon progesteron. Trávení jídla tak trvá déle než by mělo. V důsledku toho ve střevech probíhá více kvašení a to způsobuje větší tvorbu střevních plynů.


Která jídla vadí


Proces trávení se ale dá těžko »přeprogramovat«. Jisté možnosti tu ale přeci jen jsou…
Prvním krokem jak »nafouknutí« dostat pod kontrolu je vynechání nadýmavých jídel.
Pokud máte vytipovaná jídla, která vám potíže způsobovala již v době před otěhotněním, je velmi pravděpodobné, že v době jiného stavu budou ve vašem břiše působit jako explodující bomba, která se nemá kam rozpínat. Tato jídla je dobré po dobu těhotenství omezit, případně vynechat úplně. Pozor by si každá těhotná měla dát na zelí, kapustu, kedlubny, luštěniny, hrušky, švestky, kynutá jídla či cibuli. Když se ale přeci jen nadýmání objeví, případně se přidají křeče, je dobré se zamyslet nad jídelníčkem a nad tím, jak se podobné situaci příště vyhnout.


Potíže dokáže lehce zmírnit to, že si více pohrajete s přípravou jídla


Například u luštěnin pomáhá jejich máčení před varem. Čočku, či fazole den před tím, než je budete připravovat namočíte do studené vody. Pomoci odchodu plynů může i přidání kmínu do jídel. Dalším zdrojem plynů je syrová zelenina. Zelenina a ovoce jsou pro jídelníček těhotných hodně důležité, ale i tady platí všeho s mírou. Lepší je jíst spíš lehce povařenou zeleninu než kvanta syrové. V břiše umí své udělat i mléko a mléčné výrobky. Obecně platí, že lépe stravitelné jsou zakysané kefíry a jogurty. Takže, máte - li chuť na mléčné výrobky, klidně si je dopřejte, ale dobře vybírejte.
Plynu umí v neposlední řadě odlehčit i pohyb. V těhotenství je nutno zvážit do čeho se pustíte, ale i tak se dá tělesná aktivita celkem dobře vybrat. Ideální jsou například dlouhé procházky. Střeva se rozhýbou i plaváním, těhotenskou gymnastikou nebo jógou. V současnosti jsou v nabídce nejrůznější cvičení, která pomáhají zmírnit potíže, které těhotenství přináší a zároveň později v době před porodem pomáhají udržet kondici, jež příchod miminka na svět ulehčí.
Další pomocí může být lehké masírování břicha. Nemáte -li v těhotenství potíže a vaše břicho nereaguje na dotek spuštěním předčasných kontrakcí, můžete zkusit plyny »popohnat«.
Při masáži lehce prsty proklepávejte, či krouživými pohyby postupujte ve směru v jakém střeva posouvají potravu. Tzn. od pravých žeber masírujte směrem k levým žebrům. Od nich masírujte směrem dolů. Při masáži netlačte na břicho a vyhněte se všem nepříjemným pohybům. alší pomůckou v odstranění potíží je teplo. Báječné jsou nahřáté polštářky plněné peckami, zrníčky, či obilím. Ale zase platí, s teplem na břicho v těhotenství opatrně! Vysoké a dlouho trvající teploty mohou u rizikových těhotenství být tím, co vyvolá potíže.
Pomoci mohou i speciální preparáty, nebo čaje, s jejich výběrem se poraďte v lékárně.


Plynatost neboli meteorismus


Název pochází z řeckého slova meteorizo a znamená pohyb, jež zdvihá do výše, v této spojitosti tedy výraz popisuje stav, kdy se břicho vzdouvá kvůli nadměrnému množství plynů v trávicí trubici.


Progesteron – jednou z příčin, proč v těhotenství dochází k vyššímu nadýmání, je hormon progesteron, který je pro zdárné dokončení jiného stavu nezbytný, neboť se podílí na »udržení« budoucího miminka v bříšku. V prvních týdnech těhotenství ho vytváří žluté tělísko, později placenta.

 

Diskuze ke článku
Kapičky, kmín a fenykl Vloženo: 10.01.2014
V těhotenství jsem trpěla nadýmáním...a po narození syna i jeho trápilo bříško :-( U nás se osvědčila kombinace: odvar z fenyklu a kmínu, kapičky Espumisan (velmi šetrné a účinné - působí jen a jen ve střevech ;-) ) a pohyb - aspoň trochu, jakýkoli (u mimi nožičkama) ;-) Hlídáme si jídelníček a je to mnohem lepší :)
Nadýmání v těhotenství... Vloženo: 16.10.2014
Snažila jsem se držet v jídle na uzdě :o),ale v těhotenství to moc nešlo,maminky jistě chápou,že chutě jsou mnohdy silnější :o( problémy jsem řešila Espumisanem,dala jsem na doporučení v lékárně a opravdu mi tobolky pomáhaly...byla jsme moc spokojená...
Vložit nový příspěvek