_Ženy s roztroušenou sklerózou a jejich těhotenství

Ženy s roztroušenou sklerózou a jejich těhotenství
Datum publikace: 16.11.2013

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. K jeho komplikacím patří ztráta hybnosti, poruchy zraku, poruchy citlivosti, deprese a další. Onemocnění se vyskytuje častěji u žen než u mužů a jeho první příznaky se velmi často objevují mezi 20. – 40. rokem života – tedy v době, kdy většina žen uvažuje o těhotenství.

 

V minulosti bylo téma roztroušená skleróza a těhotenství tabuizované a ženy byly od založení rodiny spíše odrazovány, dnes je však s pomocí správně zvolené léčby a dobrého plánování možné zajistit, aby během těhotenství nedošlo ke zhoršení stavu pacientky a na svět přišlo zdravé miminko.

Žena léčící se s roztroušenou sklerózou může otěhotnět:

  • je-li stabilizovaná-tzn. že rok před otěhotněním neměla ataku nemoci
  • má stabilizovaný nález na magnetické rezonanci
  • neužívá léky, které by mohly poškodit plod v průběhu těhotenství
  • je pod dohledem neurologa a gynekologa.

Většina pacientek v době gravidity užívá jen vitamin D, případně kortikoidy v dávce, které neohrozí vývoj plodu. Během těhotenství si tělo vytváří hormony, které chrání maminku i dítě. V průběhu těhotenství je nastávající maminka pod dohledem gynekologa a neurologa. V prvním trimestru dochází k hormonálním výkyvům, pak se stav stabilizuje. „V průběhu let jsme sledovali 55 maminek s roztroušenou sklerózou, pouze pět z nich mělo v těhotenství lehkou ataku nemoci," popisuje MUDr. Eva Meluzínová z FN Motol.

Zdědí roztroušení sklerózu i moje dítě?

Velkou obavou rodičů, kteří řeší problém s roztroušenou sklerózou a zároveň plánují potomka, je že nemoc v rámci genetické výbavy předají svému dítěti.
"Studie říkají, že pokud má jeden z rodičů roztroušenou sklerózu, tak je 3% pravděpodobnost, že onemocní i potomek. To znamená že 97 dětí ze 100 se narodí zdravých. Pokud mají roztroušenou sklerózu oba rodiče, stoupne pravděpodobnosti rozvoje onemocnění na 30%. Za vznik choroby může mimo jiné určitá genetická dispozice, nemoc se dědí polygenně-tj.vznik choroby je zprostředkován mnoha geny. Další příčiny vzniku onemocnění nejsou zcela objasněny, zvažuje se vliv životního prostředí,kouření, nedostatek slunce a tím i vitaminu D v severním mírném pásmu, kde se choroba vyskytuje nejčastěji,“ upřesňuje lékařka.

Roztroušená skleróza a rizikové těhotenství

Ženy trpící tímto onemocněním se navíc obávají průběhu těhotenství a toho, zda nemoc nebude příčinou jeho ztráty. Tyto obavy jsou ale ve většině případů zbytečné.
Riziko potratu není u žen s roztroušenou sklerózou větší než u žen zdravých, je to tím, že vývoj plodu není nemocí přímo ovlivněn. Průběh a rizikovost těhotenství tak nevychází z onemocnění samotného, ale odpovídá celkové kondici, zdravotnímu stavu ženy a vnějším okolnostem, kterým je nastávající maminka vystavena.
Pokud těhotenství pro nemoc a vývoj plodu neznamená zvýšené riziko rozvoje ataky, doba po porodu jistou zátěží naopak je a je obdobím kdy se vlivem rozkolísané hormonální hladiny riziko zroršení nemoci zvyšuje.
Některým ženám se proto může po porodu podávat intravenózní imunoglobulin, který může riziko vzniku ataky zmírnit. Tam kde ataka vznikne, nebo dojde ke zhoršení nálezu na magnetické rezonanci, je třeba ukončit laktaci a kojení a zahájit podávání původní léčby před

Zdroj údajů: www.rskompas.cz

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek