_Zdravé zoubky a čisté ruce jsou v létě nutností. Jak na to?

Zdravé zoubky a čisté ruce jsou v létě nutností. Jak na to?
Datum publikace: 03.07.2019

Máte doma malého předškoláka a učíte ho správné hygieně? Mnohdy ani moudří dospěláci nevědí, jak správně vyčistit zuby, nebo umýt ruce. Je to to totiž docela věda. Třeba u čištění zubů často nevíme, jestli před snídaní nebo po snídani. Technika mytí rukou je zase poměrně složitá, a tak je dobře začít v ranném věku.

Správný postup mytí rukou závisí na tom, jakým způsobem a jakými bakteriemi jsou znečištěné. V našem každodenním životě se doporučuje mýt ruce po návštěvě toalety a před jídlem, stejně jako při návratu domů nebo po mazlení s domácími mazlíčky. Také se doporučuje umýt si ruce před a po vaření, což se týká spíše dospěláků. Správné mytí by mělo zahrnovat důkladné promnutí dlaní a prstů mýdlem po dobu alespoň 15 vteřin.

A jaká je správná technika?

Státní zdravotní ústav říká, že ruce namočíme pod tekoucí teplou vodou. Aplikujeme dostatečné množství mýdla. Poté ruce o sebe třeme mimo proud vody. Pravou dlaní pak mdlíme hřbet levé ruky propletenými prsty a obráceně. Mydlíme dlaň o dlaň s propletenými prsty. Potom umyjeme hřbety prstů o druhou dlaň se zaklesnutými prsty a obráceně. Nevynecháváme ani palec. Ten myjeme krouživým pohybem nejprve v jedné a potom v druhé dlani. Nakonec sevřené špičky levé ruky (a následně pravé ruky) třeme krouživými pohyby v pravé dlani (levé dlani). A teď nezbývá než opláchnout.

Vojtova metoda pomáhá tisícům dětí. Jak léčebný postup českého lékaře funguje?

A jak udržet naše dětičky co nejčistší?

Ráno je pěkně necháme vyčistit zoubky. Odborníci říkají, že je lépe čistit zuby před jídlem. Po jídle je totiž sklovina ovlivněná vším, co jsme zkonzumovali, a tak by ji kartáček dráždil. Lepší je nedávat si přesný časový limit, ale například vyvěsit v koupelně obrázkový postup toho, jak správně zuby vyčistit. Takové obrázky často rozdávají dentisté při preventivních programech pro děti.

Kdy umýt packy?

Musíme dítěti vštípit v jakých případech se ruce myjí. Státní zdravotní ústav to říká jasně. Existuje několik daných styčných bodů.

  • vždy po příchodu domů
  • po toaletě
  • před, při a po přípravě jídla
  • před jídlem, po použití hromadné dopravy
  • po kontaktu s předměty užívanými mnoha osobami (peníze, nákupní košíky, vozíky, apod.) po smrkání, kýchání, kašli
  • před a po ošetření poranění
  • před a po kontaktu s nemocnou osobou
  • po návštěvě nemocnice či lékařské ordinace
  • po manipulaci s odpadky
  • po kontaktu se zvířaty

Takže ráno vyženeme dětičky z postele a učíme se s nimi správnou techniku čištění zoubků. Po příchodu do školky už je to na zdejších učitelkách, ale opět následuje mytí rukou, stejně jako po odpoledním návratu domu, po mazlení se psem, nebo po kýchání. Večer by měla následovat sprcha a opětovné čištění zoubků. A mimochodem, tomu večernímu je prý dobré věnovat ještě větší pozornost než-li rannímu. Ovšem všechno je potřeba dělat s rozumem, přehnaná hygiena také není k užitku.

Autor: Zuzana Zelenková


MUDr. Antonín Šípek jr.

MUDr. Antonín Šípek jr.
působí na Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN v Praze. Zabývá se především vrozenými vývojovými vadami a jejich epidemiologií a dále pak různými odchylkami lidských chromozomů. Již několik let se podílí na popularizaci genetických témat na českém internetu. Více o něm naleznete na jeho stránkách www.genetika-biologie.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek