_Víte, jaká zdravotní rizika jsou spojena s cestováním?

Víte, jaká zdravotní rizika jsou spojena s cestováním?
Datum publikace: 14.07.2016

Štěstí přeje připraveným a naplatí to snad v žádné oblasti lidského konání jako v péči o zdraví. Připravili jsme pro vás a vaše čtenáře přehled situací, které mohou být velmi nebezpečné i rady, jak se na ně připravit. V Alphega lékárnách jsou odborníci, kteří vám pomohou se zdravotní výbavou na dovolenou.

 

Alergické reakce

Poštípání hmyzem není vzácnou příčinou rozvoje alergické reakce. U většiny lidí reakce skončí svědivým zarudlým pupencem. Tady k ošetření stačí místní aplikace volně prodejného přídavku – třeba gelu Fenistil.

Rada z Alphega lékárny

„V současnosti je do volného prodeje uvolněno dostatek přípravků, které působí jak místně tak celkově proti mírným projevům alergie. S vážnější reakcí je nutné se obrátit na lékaře, ale v mnoha případech může poradit, jak postupovat, i zkušený lékárník,“ říká PharmDr. Lenka Zemanová, Alphega lékárna U Sv. Mikuláše, Louny.

Kdy jde doslova o minuty a o život

Není však vzácností, že poštípání hmyzem nastartuje anafylaktický šok. To je život ohrožující stav, kdy bez okamžité pomoci může dojít k úmrtí. Nejnebezpečnější je štípnutí do kořene jazyka, které je ve velmi krátké době následováno otokem a kritickým zúžením dýchacích cest.

V první pomoci je nutné postiženého zklidnit, uložit do stabilizované polohy. Jde-li to, zaškrtíme místo nad vpichem (to například při vpichu do jazyku a krku udělat nemůžeme), místo chladíme a máme-li k dispozici protizánětlivé léky (kortikosteroidy), pak je podáme. Okamžitě voláme 155.

Projevy anafylaktického šoku:

Místní: svědění, začervenání, kopřivka, otok

Orgánové: ztížené dýchání, chrapot, kašel astmatický záchvat, nevolnost, bolesti břicha, zvracení průjem, bledost, studený pot, nehmatný, nebo špatně hmatný puls, zrychlený tep, pokles krevního tlaku, poruchy srdečního rytmu

Celkové: nervozita, strach, neklid, bolesti hlavy, porucha vědomí, bezvědomí, křeče, zástava oběhu a dýchání

Anafylaktický šok se může kdykoli opakovat. Proto ti, kteří už prodělali anafylaktickou reakci, by měli s sebou vždy nosit tzv. protišokový balíček, jehož současné balení obsahuje adrenalin v autoinjektoru. Při prvních známkách anafylaxe je nesmírně důležité aplikovat adrenalin co nejdříve (přes oděv do stehna).

Obsah protišokového balíčku

  • Adrenalin (např. autoinjektor Epipen)
  • Kortikosteroid v tabletách nebo čípkách (např. Prednison forte, Medrol, Rectodelt)
  • Antihistaminikum v tabletách (např. Dithiaden, Zyrtec, Zantax, Xyzal)
  • Inhalační léky na uvolnění dýchacích cest (např. Ventolin, Berotec aerosol)
  • Aplikační pomůcky
  • Návod: NUTNO NASTUDOVAT PŘEDEM!!!

Lékárník je prvním rádcem při vyzvednutí protišokového balíčku! Nebojte se zeptat!

Kůže pod sluncem

Nezanedbatelným problémem jsou i tzv. sluneční alergie. Většinou se nejedná o skutečnou přecitlivělost, ale uvolnění látky histaminu, který vyvolá velmi různorodé projevy na osluněné kůži. Může jít o pupínky, puchýřky i mokvavá ložiska. Příčinu tak úplně neznáme, ale jde o důsledek zvýšené citlivosti kůže na sluneční záření.

Fototoxická reakce

Vypadá podobně jako tzv. sluneční alergie, ale citlivost kůže je vyvolána působením některých látek (léky: např. na vysoký krevní tlak, na bolesti kloubů a zad, antibiotiky, antidiabetiky, hormonální antikoncepcí a dalšími). Fotosenzitivitu mohou vyvolat i umělá sladidla, aplikace krémů a gelů, a to nejen proti bolestem kloubů, kosmetické přípravky, výtažky třezalky tečkované a dokonce i kontakt s některými rostlinami (bolševník).

Na tyto typy reakcí nefungují běžná antihistaminika a kortikoidy. Pokud se objevila již dříve reakce na oslunění, pak je možné se pokusit o snížení citlivosti kůže pozvolným „zvykáním“ od jarních měsíců. Většinou je však nutné se chránit před slunečními paprsky co nejpečlivěji.

Rada z Alphega lékárny proti solární reakci kůže

„Dejte sbohem levným nekvalitním krémům a raději vyzkoušejte ty s vysokým ochranným UVA i UVB faktorem, tzv. total sunblock s faktorem 50+. Dermatologické společnosti nabízejí speciální řady ochranných opalovacích prostředků, které jsou testovány u pacientů se sluneční alergií. Pro maximální ochranu je potřeba dodržovat rady dermatologů i jednotlivých výrobců. Tedy mazat se ve správných časových intervalech, nanášet odpovídající vrstvu přípravku a nepřekračovat délku pobytu na prosluněném vzduchu,“ radí Lucie Hermanová, DiS. z Alphega lékárna.

Nevolnost na cestách - kinetóza

Kinetóza

Jedná se o přechodný stav, který je vyvolán nadměrným drážděním vestibulárního ústrojí. Potíže přicházejí tehdy, když s námi dopravní prostředek lomcuje kupředu a dozadu, nahoru a dolu či otáčí jakýmkoli směrem. K tomu přispívají i zrakové podněty, například pohupující se horizont, špatná ventilace vzduchu s přítomností páry či oxidů uhlíku (vydýchaný vzduch) a mnohdy i emoční faktory, jakou jsou strach a úzkost. Ne každého musí nevyhnutelně postihnout za stejných podmínek stejnou měrou. Příznaky jsou všeobecně známé – pocit vystupňované nevolnosti a zvracení. Tomu však obvykle předcházejí varovné signály – zívání, zrychlené dýchání, pokašlávání, zvýšené slinění, studený pot, únava, ospalost, závratě či bolesti hlavy. Déle trvající kinetóza může přerůst ve skutečné onemocnění – výrazné snížení krevního tlaku, nebezpečnou ztrátu tělesných tekutin a depresi. O co je léčba problematičtější, o to je účinnější prevence. Lidé, kteří trpívají kinetózou, by se měli řídit následujícími pravidly:

  • V dopravním prostředku zaujmout místo poblíž těžiště, kde jsou výkyvy nejmenší (v přední části autobusu, na lodi uprostřed, v letadle nad křídly).
  • Pokud to lze, je nejlepší zaujmout polohu vleže na zádech nebo v pololeže, případně s podloženou hlavou do 45 stupňů.
  • Nečíst a nesledovat pohyb okolí za okny, vlny, houpající se křídla letadla.
  • Zajistit přísun čerstvého vzduchu
  • Nadměrný příjem potravy a alkohol pravděpodobnost kinetózy zvyšují. Doporučuje se podávat častěji během cesty malá množství lehkého jídla a tekutin.
  • Hodinu před cestou by měly být užity preventivní léky – Kinedryl, Nokinal apod.

Rada z Alphega lékárny

„Přípravků proti kinetóze na výběr moc není, ale i s omezeným sortimentem si dobře vystačíme. Existují tablety, žvýkačky, bylinné doplňky stravy, takže najdeme vhodný prostředek pro každého. Důležité je užít medikament co nejdříve, nejlépe ještě dříve než nějaké obtíže vůbec nastanou,“ říká Mgr. Leona Štěpková, Alphega lékárna Medea, Hostomice nad Bílinou.

 

Trombóza

Uzávěr žíly krevní sraženinou je nepříjemný stav, ale komplikace – plicní embolie – může být smrtelná.
Kdo je v riziku?

Lidé s vrozeným sklonem k tvorbě žilních sraženin, těhotné ženy, obézní a kuřáci.

Ke zvýšení rizika vzniku krevní staženiny přispívá i užívání některých léků (zejména hormonálních), nepohyblivost, špatný pitný režim a nevhodné (těsné) oblečení.

Lidé s vrozeným sklonem k torbě krevních sraženin by před delší cestou (v autobuse, letadle) měli kontaktovat lékaře a požádat jej o předpis léků, kterými lze tvorbě sraženin předejít.

Rada z Alphega lékárny

„U lidí bez sklonu ke krvácení ze střevního traktu lze k prevenci tvorby žilních sraženin doporučit i přípravek s nízkým obsahem kyseliny acetylsalicylové. Lékárník, který zná své klienty a ví, jaké léky obvykle užívají, může poradit vhodný přípravek,“ říká PharmDr. Lenka Zemanová, Alphega lékárna U SV. Mikuláše, Louny. 

Dehydratace

Voda má v lidském těle především transportní a termoregulační funkci. Ve formě krve a lymfy transportuje živiny v těle k jednotlivým buňkám. Při vyšší teplotě vnějšího prostředí nebo při vyšší tělesné aktivitě se organismus sám ochlazuje pocením, a tak se brání přehřátí. Člověk však denně vyloučí průměrně 2,5 litru vody močí, stolicí, dýcháním i potem.

Nedostatečný příjem tekutin může vést k dehydrataci a způsobit kromě opakované bolesti hlavy či zácpy i jiné vážné zdravotní potíže. Může například docházet až k poruchám funkce ledvin a vzniku ledvinových či močových kamenů. Zvyšuje také riziko vzniku infekce močových cest, nebo onemocnění srdce a cév.

Rada z Alphega lékárny

„I když je nedostatek tekutin nebezpečný pro každého člověka, dehydratací jsou nejvíce ohroženi děti a senioři. Děti mají pro svůj vysoký metabolický obrat větší potřebu tekutin vzhledem k váze a menší rezervy pro nezralost některých orgánů. Nejčastěji se dehydratace u dětí projevuje tak, že nereagují na podněty, mají oschlé sliznice, při pláči neprodukují slzy a mají vpadlou velkou fontanelu (vazivový lupínek mezi kostmi na lebce). Senioři zase zpravidla nemívají výrazný pocit žízně a navíc mají obavy z inkontinence,“ radí Mgr. Martina Štěpková, Alphega lékárna Centrum, Teplice.

Nejlépe je nahradit tekutiny čistou pitnou vodou, a to ještě dříve, než pocítíme žízeň. Módou se stalo pít 3 a více litrů vody denně, a to i bez zvýšené teploty těla či okolí. Základní potřeba dospělého člověka jsou dva litry, u dětí méně. Více se doporučuje vypít v horku – v závislosti na pocení. Nadměrné pití zatěžuje jak ledviny, tak oběhovou soustavu a může dokonce poškodit srdce.

 

Průjem – častá příčina kritické dehydratace

Přestože budeme velmi pečlivě vybírat, co vložíme do úst, závažný průjem může být vyvolán jen tím, že se ocitneme v jiném prostředí s jinými všudypřítomnými bakteriemi a viry. Domácí jsou na místní mikroflóru zvyklí, ale u cestovatele může vyvolat závažné změny střevního mikrobiomu a spustit (v tom nejjednodušším případě) průjem. Změny mikrobiomu jsou však spojeny s dalšími chorobnými procesy v těle, a to i v poměrně krátké době.

Rada z Alphega lékárny

„K léčbě průjmu je již v lékárnách několik spolehlivých přípravků, ale optimální je koupit na místě v lékárně ten, který je vyzkoušený proti místním bacilům.

Co bychom však měli mít vždy s sebou: kvalitní probiotika, která do jisté míry chrání naši vlastní střevní mikroflóru a působí proti průjmu,“ doporučuje Lucie Hermanová.

Foto: freedigitalphotos.net

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek