_Olivy jsou plné zdraví

Olivy jsou plné zdraví
Datum publikace: 21.06.2012

Obliba oliv u českých strávníků stoupá. Z nutričního hlediska je to dobrá zpráva, protože jejich přítomnost v jídelníčku zlepšuje významně jeho kvalitu.

Na našich stolech se tato potravina začala více vyskytovat zhruba před 20 lety. Od té doby olivy ochutnala většina lidí, ovšem mnohým z nich nezachutnaly napoprvé. Jejich výrazná a charakteristická chuť je velmi specifická a nezaměnitelná za žádnou podobnou. Kdo ale vzal olivy na milost a zkusil je ochutnat víckrát, zjistil, že nezvyklá chuť je zároveň delikátní a originální. Olivami svůj jídelníček můžete zpestřit, ale hlavně ho posunout ke zdravějšímu. Olivy jsou hlavní ingrediencí pro středomořskou kuchyni, právě tyto malé plody dodávají mnoha pokrmům jejich nezaměnitelnou chuť.
Nejdelší tradici v pěstování oliv na starém kontinentu mají Španělé. Historie pěstování oliv na jejich území sahá až do prvního století před n.l.  Za více než 2000 let byly vyšlechtěny odrůdy, které svou kvalitou určují celosvětový trend v pěstování této plodiny. Španělské olivy jsou tak zárukou těch nejkvalitnějších a nejlahodnějších plodů s jedinečnými nutričními hodnotami.

Co je na olivách vlastně tak zdravé?

Nejdůležitější nutriční vlastností oliv je charakter tuku, který obsahují. Tuk mnozí lidé vnímají jako látku veskrze zbytečnou, příliš energeticky bohatou a tudíž škodlivou. Ovšem není tuk jako tuk. Základními stavebními složkami tuků jsou mastné kyseliny. Těch existuje celá řada druhů a různé mastné kyseliny jsou obsaženy v různých druzích tuků. Zjednodušeně se dá říci, že mastné kyseliny můžeme z chemického hlediska rozdělit na:

  • polynenasycené
  • mononenasycené
  • nasycené

Nasycené mastné kyseliny se vyskytují zejména v živočišných tucích a jejich nadměrná konzumace vede ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi a rozvoji srdečně-cévních chorob. Naopak nenasycené mastné kyseliny jsou obsaženy hlavně v rostlinných tucích a olejích a mají pozitivní vliv na odbourávání cholesterolu v cévách a celkové snižování jeho obsahu v krvi.
Nejvyšší schopnost snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi mají právě mononenasycené mastné kyseliny. Nejvýznamnějším zdrojem těchto látek je kyselina olejová, která se v přírodě vyskytuje v nejvyšším množství právě v olivách. Z tohoto důvodu olivy, přestože mají vyšší obsah tuku, splňují požadavky na moderní potravinu, která by rozhodně měla najít své místo v jídelníčku.
Průměrné množství tuku v olivách je 10 % u zelených a až 30 % u černých druhů. Faktorem, který by neměl být opomenut, je vyšší obsah sodíku (díky slanému nálevu), a proto nelze oliv doporučovat neomezené množstí. Ovšem kvůli enormně vysokému obsahu zdravé kyseliny olejové je velmi vhodné používat je na dochucování různých pokrmů a zpestřování jídelníčku, například místo používání výrazných koření či solení. Samotná sůl nepřinese žádný užitek, olivy jej přinášejí mnoho.

Lepší než čokoláda a oříšky 

Olivy jsou prospěšné zdraví také díky své nutriční hodnotě – 100 g oliv průměrně odpovídá pouze 150 kilokaloriím. Takže pokud si k vínu, pivu nebo jen tak k posezení u televize dáte olivy, budete dělat pro své zdraví více, než kdybyste si dali tučné brambůrky (546 kcal), oříšky (600 kcal) nebo čokoládu (od 500 kcal). A to není vše – olivy jsou zdrojem i nejrůznějších vitamínů, jako jsou například vitamín A, vitamín B, také minerálů, jako je draslík, železo nebo jód, které jsou důležité pro zdraví celého organismu, včetně prevence srdečních chorob.
Ročně v České republice na kardiovaskulární choroby zemře přibližně 60 000 lidí, a to je nejvíce ze všech chorob. Bránit se této smutné statistice lze především změnou životního stylu, což vyžaduje hlavně zvýšení pohybové aktivity a přehodnocení stravovacích návyků. Mezi nejpodstatnější zcela jistě patří snížení příjmu tuků obecně ale i nahrazení konzumace nezdravých tuků (živočišných) těmi žádoucími - rostlinnými. Olivovým pak na prvním místě.

 

Autor textu: Bc. Blanka Sekerová, registrovaná nutriční terapeutka z www.nutrisek.cz

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek