_Víte, jak s dětmi mluvit o sexu?

Datum publikace: 02.08.2012

Většina rodičů se obává chvíle, kdy bude třeba, aby se svými potomky začali mluvit o sexu. Víte jak na to?

V první řadě je nutné začít u sebe a uvědomit si, jak moc jsme jako rodiče schopni o sexu s dětmi hovořit a co vše a jakou formou jim chceme informace sdělit. „Rodiče někdy nejsou zvyklí o tak intimních věcech hovořit. Mnohdy mají podobnou zkušenost z vlastního dětství, kdy s nimi o sexu nikdo nemluvil, a toto téma bylo v rodině tabu. Musíme si však uvědomit, že se týká každého dítěte a každé dítě se o svou sexualitu přirozeně zajímá,“ říká psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová a dodává: „V době internetu není pro děti těžké se dostat k informacím a ne vždy v podobě, kterou bychom chtěli. Proto je lepší, když se děti včas dozví co nejvíce informací od rodičů či z jiných důvěryhodných zdrojů.“
Mezi rodiči je bohužel i v této oblasti rozšířená celá řada mýtů. Například, že sex je pouze pohlavní styk, čím dříve se dítě dozví o sexu, tím dříve zahájí vlastní sexuální život nebo že nebudeme-li s dětmi o sexu mluvit, tak jej nebudou zkoušet. Tyto mýty mohou výrazně ovlivnit náš přístup a zkomplikovat debatu s dítětem o sexu. 

Pro lepší orientaci, jak v rozhovoru postupovat, nabízíme několik rad:

  • O sexu mluvte se svým dítětem stejným způsobem, jako s ním mluvíte o jiných oblastech života. Využijte své zkušenosti se způsobem komunikace, který se vaší rodině osvědčil, a hovořte s dítětem otevřeně.
  • Pracujte s dítětem na vzájemné důvěře a otevírejte prostor pro bezpečnou komunikaci tím, že budete respektovat jeho soukromí a potřeby.
  • Co nejdříve s dítětem mluvte o jeho intimitě, o hranicích, které by měli ostatní dospělí respektovat. Konkrétně například, že cizí dospělí nemají dítěti sahat na intimní místa a dělat cokoli, co se mu nelíbí.
  • Sex není jen pohlavní styk, ale patří k němu postupné objevování intimity a rozkoše. K sexu patří také různé praktiky, které bude vaše dítě zkoušet!
  • Respektujte sexuální potřeby vašeho dítěte, jsou přirozené a patří k normálnímu a přirozenému vývoji.
  • Mluvte se svým dítětem o sexuálně přenosných nemocech, intimních potížích a virových onemocněních. Vysvětlete jim, výhody vakcinace proti rakovině děložního čípku a poučte je o důležitosti vysoké účinnosti očkovací látky. (Vakcína plně hrazená ze zdravotního pojištění poskytuje 93% ochranu proti vzniku závažných předrakovinových změn na děložním čípku.)
  • Nikdy se dítěti nesmějte a nepodceňujte jeho prožívání prvních lásek a vážných vztahů. Nalomíte tak jeho důvěru k vám.
  • Posilujte v dítěti odpovědnost za vlastní sexuální život. Nabízejte mu dostupné antikoncepční a preventivní prostředky (kondom, hormonální antikoncepci ve spolupráci s lékařem apod.)
  • Pokud se sami na rozhovor s dítětem necítíte, bez obav požádejte odborníky o pomoc (učitele, psychology, lékaře apod.).

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek