_Velký mýtus o malém roupu dětském

Velký mýtus o malém roupu dětském
Datum publikace: 08.03.2012

Mezi častá parazitálních onemocnění u dětí patří i nákaza roupem dětským. Přesto, že se velmi často uvádí, že k této nákaze může dojít z infikovaných pískovišť, do kterých se chodí venčit psi a kočky, není tomu tak. Zdrojem nákazy je vždy infikovaný člověk.

Dětský roup patří mezi parazitální nákazy, které se velmi často šíří v rámci dětských kolektivů, případně rodiny. Jako zdroj infekce se velmi často uvádí písek kontaminovaný psím trusem nebo olíznutí si rukou po pohlazení psa, případně kočky. V tomto případě jde ale o omyl. Zdrojem nákazy roupa je vždy infikovaný člověk. „Tento druh parazita se u psů, případně koček vůbec nevyskytuje. Pokud se u dítěte vyskytne toto onemocnění, je třeba kontaktovat dětského lékaře, který doporučí vhodnou léčbu, odčervování domácích zvířat, ale není v tomto případě ani prevencí, ani řešením. 
Nutné je zavedení důsledného hygienického režimu, důkladné mytí rukou, i v místech za nehty, kde vajíčka roupů mohou ulpívat, případně ostříhání nehtů nakrátko, používání mýdel a vlastních ručníků, omývání ovoce a zeleniny, na které by se mohla dostat vajíčka z infikovaných jedinců a podobně“ vysvětluje MVDr. Václav Bartoš z Veterinární klinika ZooVET v Hradci Králové.  

Co je roup dětský

Roupi patří mezi parazitické hlísty usídlující se v trávicím traktu, napadající zejména malé děti. Roupy mají světlou barvu a na svých koncích jsou zašpičatělí. Samička dosahuje velikosti až 12 mm, sameček bývá zhruba poloviční.
Samička klade vajíčka okolo řitního otvoru, kde způsobují nepříjemné svědění a pálení.
Průběh nákazy je vždy přes ústa, zdrojem je vždy infikovaný člověk, možná je kontaminace při nedostatečné hygieně přes ruce, když by například za nehty dítěte ulpěla vajíčka (pokud by se krátce před kontaktem dítě škrábalo na zadečku), možná je i nákaza přes kontaminované předměty, na kterých vajíčka ulpěla a následně je další dítě strčí to úst nebo olízne.

Projevy nákazy

  • svědění kolem konečníku (s následným škrábáním se v těchto místech), zejména večer a v noci, které může vést až k problému s usínáním či k častému buzení se během noci
  • únava
  • častá potřeba vyprazdňování
  • bolesti břicha
  • přítomnost roupů ve stolici

 

Co s nimi

Prevencí nákazou roupem dětským je důsledná hygiena, nákaza se šíří často v rámci dětského kolektivu, pokud dojde k výskytu u jednoho dítěte, případně u jednoho člena rodiny, je dobré zkontrolovat a případně přeléčit i ostatní členy.
Léčba je pomocí speciálních preparátů, které jsou k dostání v lékárnách po předložení receptu od lékaře.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek