_Únik moči, problém, který se může objevit i po porodu

S únikem moči se na vlastní kůži setkala více než polovina dospělých žen. Alespoň tak to vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Hartmann-Rico, kterého se od února do března letošního roku zúčastnilo 577 respondentek.

Datum publikace: 30.04.2014
Únik moči, problém, který se může objevit i po porodu

 

„Inkontinence neboli samovolný únik moči rozhodně není žádná banalita, nad kterou bychom měli jen zamhouřit oči a smířit se s ní“, říká rehabilitační lékařka Jana Vlková. Obtíže se samovolným únikem moči přitom začínají docela nenápadně. Nejprve se může jednat jen o pár kapek při smíchu, kašli nebo při zvýšené fyzické aktivitě. Později se však z několika kapek může stát poměrně vážný problém, který pro nás může představovat vcelku nepříjemné omezení v našich každodenních aktivitách.

Inkontinence přichází i po porodu

Bezmála polovina všech dotázaných žen (49,9 %) se se samovolným únikem moči nejčastěji setkává při smíchu nebo při kýchnutí. Další početnou skupinou (20 % respondentek) jsou ženy, které zaznamenávají únik moči při sportu, při jakémkoli prudkém pohybu, či zvedání těžkých předmětů.
Jako nejčastější období, kdy se samovolný únik moči objevil poprvé, zmínilo 23 % dotázaných porod. Vlivem přirozeného porodu totiž velmi často dochází k ochabnutí svalů pánevního dna, jejichž pružnost je velmi důležitá k tomu, aby byly ženy schopné zadržet moč. Zpravidla však poporodní inkontinence vymizí přibližně do 8 týdnů.
Pokud se tak nestane, je dobré navštívit odborníka. „Efektivním řešením poporodní inkontinence mohou také být cviky na posílení svalů pánevního dna, které nejsou fyzicky náročné a každá žena je může snadno cvičit z pohodlí svého domova,“ dodává MUDr. Jana Vlková. 

Inkontinence a sex? Ano, je to problém!

Z výzkumu jasně vyplynulo, že drtivá většina žen si uvědomuje, že je samovolný únik moči limituje v běžných aktivitách, které byly dříve zvyklé dělat bez jakéhokoli omezení. Více než 95 % dotázaných se v průzkumu přiznalo, že je únik moči omezuje při sportu a ostatních fyzických aktivitách, ale i v chození do společnosti nebo při cestování.
I doma, v soukromí, se však samovolný únik moči může ukázat jako nepříjemná komplikace.
Plných 30% dotázaných žen našlo odvahu k tomu přiznat, že samovolný únik moči, či přinejmenším obava z něj, kazí společné intimní chvilky s jejich partnerem. „Ženy se tak milování buďto snaží úplně vyhýbat nebo si je dopřávají jen v misionářské poloze, která je z hlediska úniku moči při sexu relativně nejbezpečnější,“ dodává český sexuolog, Zlatko Pastor.

Navštívit lékaře? Toho se ženy obávají...

Z průzkum ukázal také to, že více než polovina, plných 64 % žen, o svých obtížích se samovolným únikem moči zatím nemluvilo se svým lékařem a nesnaží se s ním tento problém řešit. Naopak bezmála 18 % žen lékaře vyhledalo a zbývajících téměř 19 % je odhodláno do lékařské ordinace velmi brzy zavítat.
Největším strašákem pro ženy trpící únikem moči není fakt, že inkontinenční vložka nebo plenka bude pod oblečením vidět. Nejvíce se bojíme nepříjemného zápachu a možného prosáknutí moči, a to v drtivé většině případů (86 %).Zarážející je vysoké procento těch žen, které buď inkontinenční pomůcky nepoužívají vůbec, a nebo je nahrazují zcela nevhodnými menstruačními vložkami,“ konstatuje dále MUDr. Vlková. Menstruační vložky se přitom vyznačují daleko menší savostí než speciální inkontinenční pomůcky.
Pouze 15 % dotázaných uvádí, že používá speciální pomůcky, určené na únik moči. Zhruba stejné procento dotázaných žen používá nejenom inkontinenční pomůcky, ale také speciální ošetřující kosmetiku určenou k osobní hygieně.

 

 

 

 

Diskuze ke článku
speciální cviky na pánevní dno Vloženo: 07.11.2014
Diskuzní fórum není určeno pro reklamní sdělení.
Pokud máte zájem o reklamu na těchto stránkách, prosím kontaktuje nás.

ive Vloženo: 10.11.2014
Diskuzní fórum není určeno pro reklamní sdělení.
Pokud máte zájem o reklamu na těchto stránkách, prosím kontaktuje nás.

Je to pěkně protivné! Vloženo: 29.03.2015
Dobrý den, na tyhle problémy mě před tím, než jsem otěhotněla nikdy nikdo neupozornil, né že bych si kvůlu tomu mimi rozmyslela to né, ale to opravud hodně nepříjemné. Začalo to asi v 7 měsíci a potom se to po porodu ještě zhoršilo! Doktorka mi řekla že po šestinedělí mám začít cvičit a mám si koupit nějaké dýňové tablety, ale v lékárně jsem zjistila že stojí hrozné peníze a tak jsem je na internetu našla ve valosunu po registraci se slevou a tak jsem je koupila, trochu mi to asi pomáhá,nebo je to placebo. Jsem s toho úplně neštastná!!!
Vložit nový příspěvek