_Trhání zubů v narkóze? Je to možné?

Trhání zubů v narkóze? Je to možné?
Datum publikace: 20.08.2018

Zubní křeslo a trhání zubů jsou postrachem většiny z nás. A tak není divu, když se člověku začnou hlavou honit myšlenky na celkovou anestezii. Může stomatolog vyplnit toto přání?

Zubní lékař není vzhledem ke své odbornosti oprávněn provádět jiné než lokální (místní) znecitlivění.

Celková anestezie se v zubním lékařství využívá u pacientů, u kterých není vzhledem k jejich celkovému onemocnění předpoklad spolupráce při ošetření (např. závažná neurologická onemocnění, mentální postižení apod.).
Strach ze zubařského křesla tedy takovou indikací není. Řešením všechny bázlivé pacienty by však mohlo být ošetření v analgosedaci.

 

Analgosedace u zubaře

Kromě ošetření v celkové anestezii je možné provést zubní ošetření v tzv. analgosedaci. To je stav navozený podáním léků. Po podání léků si pacient výkon nepamatuje a při něm má potlačené vnímání stresu, je zklidněný a omezeně vnímá bolest. Analgosedace je kombinována i s lokální anestezií. Je vhodná pro pacienty, kteří špatně tolerují náročnější ošetření, ale i běžné stomatologické zákroky, pro nespolupracující děti nebo mentálně handicapované pacienty aj. 

Celkovou anestezii a analgosedaci může provádět pouze lékař se specializovanou způsobilostí v oboru anesteziologie a pouze na pracovištích s příslušným personálním a přístrojovým vybavením. Ten také odpovídá za indikaci k provedení.

Stomatologické ošetření v celkové anestezii či analgosedaci je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění v případech, kdy celkové onemocnění pacienta znemožňuje běžné ošetření při vědomí. Výkon tedy nelze ze zdravotního pojištění hradit, pokud má být proveden na žádost pacienta pouze z důvodu strachu z ošetření. Další podmínkou úhrady obou výše uvedených výkonů je samozřejmě uzavření smluvního vztahu s poskytovatelem (anesteziologem) a příslušnou zdravotní pojišťovnou.

Zdroj: VZP

Diskuze ke článku
Narkóza Vloženo: 23.09.2019
Dobrý den. Zde https://dsmile.cz/2019/06/20/lecba-a-implantace-v-sedaci-my-pracujeme-vy-spite/ jsem narazila na článek o iplantaci v narkóze a myslím, že ordinace, která ho publikovala provádí i trhání zubů v narkóze :)
Vložit nový příspěvek