_Těhotenství zuby zkazit nemusí…

Těhotenství zuby zkazit nemusí…
Datum publikace: 16.05.2011

Kazí vám radost z čekání na potomka historky o tom, jak ženy během těhotenství přijdou o zuby? Možné to je, ale prevencí lze mnoho zvládnout.


Těhotenství je období, které organizmus ženy hodně zatíží. Své udělají hormonální změny i to, že vyvíjející se miminko klade vysoké nároky na přísun vitamínů a minerálů. To co potřebuje ke svému vývoji, si prostě vezme a na těhotné pak záleží, aby bylo všech důležitých látek dost a ani jeden z dvojice nestrádal. Na změny spojené s jiným stavem reaguje celý organismus. Zuby a dásně nevyjímaje. Proto je na místě pečlivě dodržovat prevenci. Začněme postupně… Nejprve se podíváme na zuby.


V hlavní roli vápník


Jejich vyšší kazivost v době těhotenství může nastat. Příčin je více. Nejčastěji se uvádí, že za vším stojí nedostatek vápníku. Spotřeba vápníku v době jiného stavu je vysoká. Denní doporučená dávka je až kolem 1500 mg! Jeho nejpřirozenějším zdrojem jsou mléčné výrobky. Vápník je v mléce, sýrech, tvarohu, jogurtech atd. Jeden kelímek 120 g jogurtu obsahuje asi 150 mg vápníku. Pokud nejste zrovna příznivcem mléčných výrobků a můžete je jen v omezeném množství, obohaťte jídelníček o brokolici nebo špenát. Je však nutné mít stále na paměti, že vápník se ze zeleniny vstřebává výrazně méně. Nemůže tak jít o rovnocennou náhradu za mléko a výrobky z něj. Pomoci s denní dívkou mohou i potravinové doplňky, je třeba ale vybírat takové, které jsou vhodné v těhotenství. Nejvíce vápníku je třeba pro zdravý vývoj kostí a zubů. Z toho plyne, že pro miminko bude důležitý především v době po 4 měsíci těhotenství, kdy se právě zuby a kosterní soustava vytvářejí. Vápník je ale nutný i pro správné fungování svalů a nervové soustavy, kde se podílí na přenosu nervových vzruchů mezi tkáněmi. Kromě toho je důležitý pro správné srážení krve. Pokud ho nebudete mít dostatek, zakládáte miminku na pozdější potíže s kostmi a zuby. No a vy můžete počítat se zvýšenou kazivostí zubů a svalovými křečemi - dalšími potížemi spojenými s jeho nedostatkem.


Kazy a nevolnost


Důvodem proč se v těhotenství více kazí zuby je i žaludeční nevolnost, kvůli které jsou zuby více ohroženy kyselostí. A to bakteriím způsobujícím kazy také usnadní práci. Řešením je zvýšená hygiena zubů.

Nezapomínejte na dásně


To co zuby pevně drží, jsou dásně. I jim jiný stav dává pěkně zabrat. Určitě jste si všimla toho, že dásně při čištění častěji krvácejí. Je to způsobené hormonálními změnami a pomoc je jednoduchá. Nejprve si vyměňte zubní kartáček za měkčí. Ideální jsou kartáčky malé, je s nimi totiž lehčí manipulace a nedochází tak ke zbytečnému poranění dásní. Začněte používat pasty určené pro dásně postižené paradontózou. Ty krvácejícím dásním uleví. Důležitým krokem je správná technika čištění. Chcete-li předejít potížím, věnujte zubům a dásním potřebný čas a péči. Čistěte zuby směrem od dásní směrem dolů a berte je jeden vedle druhého. Pokud si nejste jistá technikou čištění, zkuste se domluvit s dentální hygienistkou. Ta vám poradí a ukáže, jak čistit správně. Zubům věnujte péči minimálně dvakrát denně, v případě, že je vám nevolno, určitě mnohem častěji. Dobrým pomocníkem je i zrcadlo. Tam totiž můžete kontrolovat jednotlivé tahy čištění a máte i přehled o tom, v jakých místech dochází ke krvácení. K čištění mezizubních prostor pomohou dentální nitě, nebo dentální párátka. To co dásním také pomůže, je masáž. Po vyčištění zubů si ji můžete udělat prstem, nebo měkkým kartáčkem. Jemnými krouživými pohyby dásně masírujte. Masírovat můžete jen pomocí vody, nebo si v lékárně kupte gely k tomu určené. A abyste na všechno nebyla sama, určitě využijte možnost navštívit během těhotenství dvakrát stomatologa. Na to máte nárok. Lékař zhodnotí stav chrupu a v případě, že něco nebude v pořádku, tak zasáhne. Zcela jistě vám nebude chtít indikovat výkony zbytečně, ale pokud rozhodne o ošetření zubu či dásní, neodmítejte. Zkažený zub je totiž hnízdem mikroorganismů a dokáže udělat pěknou neplechu. Ve vážných případech by mohl by být i tím, co vyvolá potíže s těhotenstvím.


Důležité vitaminy


S péčí o zuby souvisí i zdravá životospráva. Jezte hodně vitamínů, ty totiž pomáhají vstřebávání vápníku. Naopak se vyhýbejte sladkostem a přeslazeným limonádám. To zubům nepomáhá nikdy, natož v těhotenství.A závěr? Pokud se budete o své zuby starat tak jak máte a věnujete jim náležitou péči, nemusíte mít obavy, že vás o ně potomek v bříšku připraví.


Co je paradentóza


Jde o chronické zánětlivé onemocnění dásní a kostního lůžka. Nejprve začíná zánětem, jež se pozná podle zčervenání dásní a jejich častého krvácení. Zánět se postupně šíří do hlubších částí tkání a způsobuje uvolnění zubů. Prevencí a do jisté míry i léčbou onemocnění je správná zubní hygiena. Potíže zhoršuje nános zubního plaku, který je rájem pro bakterie. Problémy se často zhoršují v těhotenství vlivem hormonálních změn.

 

Diskuze ke článku
Článek Vloženo: 26.02.2020
Dobrý den.
Přesně tak, nemusí...ale není to nejlehčí.Koukněte na tento článek https://dsmile.cz/zdravy-chrup-tehotenstvi/
Mohl by pomoci.
Vloženo: 26.02.2020
Článek je ZDE
Vložit nový příspěvek