_Tanorexie – posedlost po opálení

Datum publikace: 01.09.2012

Touha po hnědé pokožce v létě, v zimě, snaha o co nejintenzívnější opálení a jeho udržení. To je nový druh psychické závislosti zvaná tanorexie.

Tanorexie je poměrně nový druh závislosti, pro který je typická touha po dokonalé opálené pleti a strach z jejího vyblednutí. Typické pro tuto závislost je i to, že nemocný tanorexií má pocit, že pokud není dostatečně opálený, je ošklivý a neatraktivní.
Onemocnění se nejčastěji týká mladých dívek a žen, ale postihnout může i ženy ve zralém věku či muže.

Vždy hnědá pokožka

Nemocný tanorexií vyhledává dlouhodobý a opakovaný pobyt na sluníčku, neustále si kontroluje odstín své pokožky a pokud sluníčko zklame, přijdou na řadu solária.
Odborníci před nadměrným sluněním i pobytu v soláriích varují. Obě tyto aktivity způsobují rychlejší stárnutí pokožky, jsou příčinou vysušení pleti, úbytku hydratace a poničení kolagenových a elastických vláken, které znamená předčasný vznik vrásek. Kromě toho je jak pobyt na sluníčku, tak používání solárií spojeno s rizikem rozvoje kožních nádorů.
„Potíže se neobjevují bezprostředně po slunění, ani během několika málo měsíců poté, ale vznikají s odstupem 10-15, ale i více let. Toto by si měli uvědomit zejména mladí. Pokud ve věku od 15 do 25 let mají potřebu být krásně opálení, je vysoké riziko, že kolem čtyřiceti padesáti let budou vypadat mnohem starší než jejich vrstevníci, a navíc je vysoký předpoklad toho, že u nich dojde k rozvoji kožního nádoru,“ varuje profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Jak z toho ven

Pokud dojde k podezření, že blízký člověk trpí touto závislostí, je třeba vyhledat odborníka ideálně psychiatra a s ním problém konzultovat. Řešení pak bývá odborná léčba spojená s psychoterapií.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek