_Svátek svatého Valentýna, den plný lásky a milování a dobrého jídla

Svátek svatého Valentýna, den plný lásky a milování a dobrého jídla
Datum publikace: 13.02.2015

14. února slavíme svátek svatého Valentýna. Tento svátek k nám přišel z anglosaských zemí teprve nedávno a vítají ho všichni zamilovaní. Svátek patří všem, kteří milují, jsou milováni a spojuje je vzájemná intimní náklonost.

Milenecká láska má mnoho podob, je romanticky zasněná, vášnivá, spalující i mrazivá. „Láska je stav, jehož podstatu se snažilo vysvětlit, popsat či zachytit mnoho umělců, básníků, spisovatelů, malířů ale i hudebních skladatelů. Láska je umělci popisována jako klam, bolest duše a srdce, touha či naplnění touhy. Z medicínského pohledu je to stav, během nějž v organismu dochází k celé řadě dějů, do nichž se významně zapojuje sekrece hormonů a produkce látek, které mají velmi blízko k opiátům. I z toho důvodu zamilovaní neustále baží po kontaktu s milovanou osobou. Při pohledu na ní u nich totiž dochází k vylučování dalších dávek těchto látek. Zamilovaný se tak vlastně stává závislý na svém milovaném a závislost se projevuje touhou po setkání a kontaktu s ním,“ popisuje psycholožka a sexuoložka docentka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů.

Jak docílit milostné vášně?

Návodů na to, jak zvýšit sexuální apetit je mnoho. Některé národy věří v afrodiziakální zaklínání, v sílu drcených perel či kamenů, sušených částí zvířecích těl, další v účinky mořských plodů, jiné v sílu medu, čokolády, vanilky či skořice nebo v třeba v sílu ovoce a zeleniny. „Jídlo, může v jistém smyslu působit jako silné afrodiziakum, zejména pokud je připravované s láskou a servírované v romantickém prostředí. Atmosféru večera samozřejmě umocní i sklenka vína. Pokud si pár dokáže vytvořit takto příjemné prostředí, dá se s nadhledem říct, že láska skutečně může procházet žaludkem a že je k lásce prostřeno,“ říká s úsměvem Laura Janáčková.

 

Sladké recepty, které podpoří milostnou vášeň

Jahody v čokoládě

Jahody i čokoláda jsou považovány za silná afrodiziaka. Čokoládu nechávala pro krále Ludvíka XV. pravidelně připravovat i jeho milenka madame de Pompadour. A věděla, proč to dělá! Za zvýšením milostné touhy po konzumaci čokolády stojí látka endorfin, kterou jak prášek kakaa, tak hořká čokoláda obsahuje v poměrně velkém množství.

 

Co budete potřebovat na dvě porce

 • menších jahod 300 g
 • hořkou čokoládu 70 g
 • ztužený tuk (nebo kakaové máslo) 20 g
 • trochu bílé čokoládové polevy
 • špejle či párátka 

Ve vodní lázni nechte rozpustit čokoládu s tukem (kakaovým máslem) a vytvořte tak tmavou čokoládovou polevu, zároveň s tím nechte rozehřát bílou čokoládovou polevu (koupí hotová se v obchodě).
Mezi tím omyjte a osušte jahody (lze samozřejmě použít i jahody zmražené).
Jahody namáčejte v rozpuštěné čokoládě a napichujte na špejle či párátka a pokládejte na pečící papír či tác. Poté, co na jahodách ztuhne čokoláda, jahody dozdobte rozehřátou mléčnou polevou. 

Horké maliny s vanilkovou zmrzlinou

Tento dezert má mnoho variací. Jako zpestření svátku svatého Valentýna je ideální, protože obsahuje vanilkovou zmrzlinu, a jak známo, vanilce jsou připisovány silné afrodiziakální účinky.

Co budete potřebovat na dvě porce

 • maliny (lze použít čerstvé i mražené) 200 g
 • kvalitní vanilkovou zmrzlinu 0,5 l
 • cukr krystal 2 lžíce
 • máslo 50 g
 • griotku 1 dcl
 • lžičku citronové šťávy 

Připravte si světlý karamel. Jak? Na pánvi rozpusťte máslo a přidejte k němu dvě polévkové lžíce cukru, které necháte lehce zkaramelizovat. Když cukr začne růžovět, přidejte maliny. Vše opatrně promíchejte. Pro zvýraznění chuti je možné přidat lžičku citronové šťávy. V okamžiku, kdy budou maliny horké, přidejte griotku a vše nechejte prohřát, poté stáhněte z ohně.
Při přípravě buďte opatrní a dbejte, aby nedošlo k poškození plodů.
Do pohárů nachystejte kopečky vanilkové zmrzliny a přelijte je připravenou horkou ovocnou směsí a ihned servírujte.

Horká čokoláda s chilli

Šálek horké čokolády podnítí milostnou předehru, horký nápoj dodá energii i sílu milovat. Jak jsme už zmínili, čokoláda je považována za silné afrodiziakum a koření chilli taktéž!. Špetka chilli prohřeje a povzbudí, kombinace obojího je dobrým startem k vášnivé milostné hře.

Co budete potřebovat na dva šálky

 • kvalitní 70% čokoládu 100-120g
 • mléko 2dcl
 • cukr dle chuti
 • špetku chilli koření

Mléko dejte zvolna hřejte, přidejte chilli dle chuti, rozlámejte čokoládu a nechte jí v mléce za pomalého míchání úplně rozpustit. Poté můžete dle chuti dochutit cukrem Nápoj se podává horký.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek