_Těhotenská nevolnost otců? To je Couvade syndrom!

Těhotenská nevolnost otců? To je Couvade syndrom!
Datum publikace: 28.01.2012

Ranní nevolnost, ospalost během dne, psychická nevyrovnanost a přibývání na váze. Všechny tyto příznaky jsou charakteristické pro dobu těhotenství. Jenže, co když jimi trpí nastávající otec?

Couvade syndrom je označení stavu, kdy jinak zdravý muž, jehož partnerka je těhotná, začne trpět těhotenskými obtížemi. V podstatě se dá říci, že organizmus muže začne kopírovat problémy těhotné partnerky a začne prožívat těhotenské příznaky.
Muži popisují psychické i fyzické potíže. Mezi nejčastější patří ranní nevolnost, bolesti zad, křeče v lýtkách, pálení žáhy, nadýmání, bolesti břicha, změny chuti k jídlu, problémy s dýcháním či zvyšující se váha. Z psychických problémů nastávající tatínkové nejčastěji uvádějí podrážděnost, deprese, neklid, poruchy spánku nebo změny nálad a nechuť k sexu.

Prožívají celé těhotenství

Přestože Couvade syndrom nepostihuje všechny nastávající otce, ale týká se asi dvaceti procent z nich, podceňovat ho by byla chyba. Muži za svůj stav nemohou a nemohou ho změnit ani svou vůlí. Sami si neumějí vysvětlit vzniklé potíže a problémy mají i s vysvětlováním svých zdravotních problémů nejbližšímu okolí.
První příznaky Couvade syndromu se objevují krátce poté, co partnerka zjistí, že je těhotná. Závažnost problému se zvyšuje spolu s postupujícím těhotenstvím ženy a trvá až do období třetího trimestru. Pokud by muž chtěl svůj zdravotní stav léčit, není jak. Jediným lékem na Couvade syndrom je porod ženy.

Stres, nebo skutečný stav?

Couvade syndrom je v popředí zájmu mnoha vědců. Jedni se domnívají, že jde o přirozený stav, který je způsoben psychickou účastí a spoluproživáním očekávání dítěte ze strany muže. Zastánci této teorie se domnívají, že syndrom není ničím výjimečný a že může dvojici velmi pomoci v dalším partnerském životě.
Další část odborníků hledá skutečné, lékařskou vědou odůvodnitelné, příčiny vyvolávající změnu fyzické a psychické kondice.
Jasné vysvětlení, proč muži trpí Couvade syndromem zatím není. „Ať už Couvade syndrom je, či není skutečný, jedno je jisté. Období, během nějž se muž stane tatínkem je velmi vzrušující, emocionální a stresující. To může nastávajícího otce velmi ovlivnit.
Pokud jste muž, jehož partnerka je právě těhotná, je třeba abyste podnikl kroky, které vám pomohou úspěšně zvládnout danou situaci a stres s ní spojený a umožní vám snáze přijmout roli rodiče,“ doporučuje endokrinolog Todd B. Nippoldt z Mayo Clinic.
Podle něj je možným řešením návštěva předporodních kurzů určených pro otce.
Možná právě informovanost a umožnění spoluprožívání očekávaného rodičovství je lékem, který mužům pomůže Couvade syndrom snáze zvládnout.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek