_Strie a pokožka v nadbytku jsou častým problémem žen po porodu

Strie a pokožka v nadbytku jsou častým problémem žen po porodu
Datum publikace: 15.03.2017

Těhotenství je doba, kterou většina žen vnímá velmi pozitivně. Rozčarování ale mnohdy přijde po porodu a po šestinedělí, kdy žena zjistí, že zvětšené bříško, prsa, a pár kil navíc zanechalo na jejím těle nepěkné památky v podobě strií a převislé kůže. Jak zlepšit stav pokožky po těhotenství? Na otázky ABCtěhotenství.cz odpovídá MUDr. Yvonne Bergerová z kliniky BcD Clinic.

 

Těhotenství klade vysoké nároky na pokožku ženy. Zejména v oblasti prsů, břicha, stehen a zadečku. Je možné nějak preventivně připravit pokožku na tyto změny?

Pokožku na těhotenství před jeho začátkem bohužel připravit nijak nelze. Trochu jiná situace nastává v době již probíhající gravidity. V době těhotenství můžeme podpořit elasticitu pokožky jejím  zvýšeným promazáváním v  rizikových partiích.
Ani tímto však, nelze však jednoznačně zaručit, že se strie, které jsou nejčastějším problémem, nevytvoří.

dr_bergerova.jpg

Co jsou strie, můžete popsat, jak vznikají?

Strie jsou pruhovité jizvičky a jsou výsledkem ztenčení a ztráty elasticity spodní vrstvy kůže a rozrušení svazků kolagenových a elastinových vláken. Vznikají v době, kdy se kůže rychle roztahuje a napíná.
Podle průzkumů se strie objeví u 90 procent těhotných, nejčastěji na břiše. Projevují se jako růžové, červenavě hnědé nebo fialové, později blednou, ale nikdy zcela nezmizí.

Dalším častým problémem, který se objevuje v době po porodu, je převislá kůže v oblasti břicha a podbřišku.

Převislá pokožka je důsledek zvětšením objemu břicha v průběhu těhotenství. Může být spojena s přibráním na váze nebo jen se zvýšeným množstvím plodové vody či s velikostí plodu. Častěji bývá po opakovaném těhotenství, kdy je značně narušena elasticita pokožky spolu s uvolněním svaloviny.
Bohužel ani v tomto případě neexistuje účinná prevence, není způsob, jak vzniku nadbytku kůže zabránit.
Zlepšit stav může operační zákrok s odstraněním nadbytku pokožky – tzv. abdominoplastika.

Jak je možné vylepšit vzhled kůže po těhotenství a porodu?

Jeden problém je zřasená, ochablá pokožka, druhý problém jsou strie. Dalším problém je nadbytek pokožky, kde je nutná operace, jak již bylo zmíněno.
Pokud jde o striee,v jejich případě je vhodné zahájit léčbu cévními lasery, které jsou doporučeny při léčbě čerstvých, červených  pajizévek nejúčinnější. Opakované zákroky cévním laserem pomohou tomu, aby strie rychleji zbělely, tedy nebyly tak výrazné.  Léčit jde ovšem i starší, bílé strie. Na naší klinice ošetření provádíme mikrojehličkovou radiofrekvencí. Opakovaná ošetření na bázi radiofrekvence  zkracují  kolagenní vlákna, prohřátím pokožky.  Strie se tak stahují, ztenčí a stávají se méně viditelné.  Zákrok současně zpevňuje i okolní povolenou pokožku.

Pokud je pokožka ochablá, nařasená bez strií je jednoznačně nejlepší  nejnovější ultrazvukový zákrok druhé generace  přístrojem Ultraformer III.
Podstatou zákroku je ošetření  fokusovanou energií  ultrazvuku ve 3 rovinách pokožky – v hloubce 1,5-3 a 4,5 mm. Takto dojde k vrstevnatému prohřátí povrchu pokožky a podkoží.  V důsledku  silného prohřátí  jednotlivých vrstev dojde  ke stažení  kolagenu hlouběji a následně ke zpevnění a vyrovnání ochablé pokožky na povrchu. Zákrok probíhá pouze ve dvou sezeních s rozmezím tří měsíců, takže ženu nijak nezatíží.

Pokud je žena po porodu, měla by o svou pokožku dbát nějak jinak, než tomu bylo v době před otěhotněním?

Záleží na tom, jak pokožka vypadá. Pokud je uvolněná, navíc se striemi, lze pouze doporučit zákrok, který zvýší její pevnost a částečně zatáhne strie. Samotné promazávání a další domácí péče zde už velký efekt nemá.

Liší se nějak péče o pokožku břicha u žen po císařském řezu?

Kromě jizvy v podbřišku se péče nijak neliší.
Jizvě je nutno dopřát pravidelné promazavání a jemnou masáž, aby se dobře vstřebala a "nezatvrdla" a tím nepůsobila zbytečně nepříjemný pocit.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek