_Pro nohy bez křečových žil

Pro nohy bez křečových žil
Datum publikace: 16.05.2011

Těhotenství nemusí být jen dobou plnou krásných pocitů a těšení se na miminko, které je na cestě. Jde i o období, jež pro ženu znamená určitá zdravotní rizika. Mezi časté komplikace patří i tvorba křečových žil.

Křečové žíly nebo také varixy, jsou problém, který postihuje více ženy než muže. Pro část žen je startovacím obdobím vzniku »křečáků« právě těhotenství.
Křečové žíly si asi umí představit každý. Jde o dlouhé, vystouplé provazce rozšířených povrchových žil, které často bolí a dolní končetiny umí »ozdobit« na jakémkoliv místě.


Jak vznikají?


Princip zásobování těla krví je jednoduchý. Krev okysličenou v plicích ze srdce do orgánů rozvádí tepny. Krev odkysličenou z orgánů zpět do srdce a do plic na okysličení, vedou žíly. Krev v těle proudí díky tlaku, jenž vzniká po stahu srdce, které funguje v oběhové soustavě jako pumpa.
Problém s křečovými žílami je tedy na straně řečiště odvádějícího krev zbavenou kyslíku směrem vzhůru k srdci na okysličení. Směrem nahoru je životadárná tekutina hnána tlakem a jejímu zpětnému vrácení zabraňují žilní chlopně. Jenže, někdy se stane chyba a chlopně nefungují, tak jak by měly a část krve začnou »propouštět« dolů. Tím vzniká vysoký tlak na žilní stěnu, ta se tenčí a není schopna udržet nápor, jenž je na ní kladen, začne se vyklenovat, povolovat a rozšiřovat a vznikají křečové žíly.
Hlavní důvody, proč je těhotenství pro vznik varixů rizikovým obdobím, jsou dva.
S tím, jak se plod v děloze vyvíjí a roste, zvyšuje se spolu s jeho vahou i tlak na pánevní žíly, které odvádějí krev z nohou směrem k srdci. Tím dochází k mechanické zábraně volného průtoku krve. Žíly jsou utlačeny a nemohou umožnit odtok celého množství krve, jak by bylo třeba.
Tím vzniká velký tlak na žíly nohou. Pokud byly žíly lehce »načaté« už v době před otěhotněním, tento tlak vznik křečových žil jen urychlí.
Druhou příčinou vzniku varixů jsou hormonální změny, které těhotenství doprovázejí. Jejich cílem je kromě jiného i změkčení tkání, jenž má usnadnit průchod dítěte porodními cestami. Změkčení tkání žilních stěn, je vysokým rizikovým faktorem pro vznik varixů.
Vše je ještě umocňují dědičné sklony, nadváha, dlouhé stání a napomoci vzniku může i zácpa.


Jak se vzniku křečových žil bránit?


Možností je několik.
Pokud víte, že křečové žíly měla vaše maminka, babička a má je i sestra, je velmi pravděpodobné, že k nim budete mít sklony i vy. Na prvním místě by tak měla být prevence. Jak jen to půjde, snažte se nohám odlehčit. Omezte dlouhé stání a odpočívejte se zvednutýma nohama. Pokud sedíte, dejte si je na židli, když máte možnost, lehněte si a opřete si je o zeď. Tím pomůžete krvi v jejím toku směrem k srdci a na chvíli poleví tlak vyvíjený na stěny žil.
Pokud se již varixy začínají tvořit, zapomeňte na silonové ponožky a podkolenky s pevným lemem. Ten totiž nohu stáhne a opět se tak vytvoří bariéra pro odtok krve. Lepší jsou bavlněné ponožky bez gumiček s volným lemem.
Kromě toho začněte nosit pevné elastické punčochy. Jejich funkce je v tom, že povolené žíly pomohou zpevnit. K dostání jsou v prodejnách s punčochovým zbožím, tak i ve specializovaných obchodech se zdravotními pomůckami.
Další možností je ošetření nohou mastmi a gely k tomu určenými. Jejich úkolem je zpevnění povolených žilních stěn. K zakoupení jsou v lékárnách. Při jejich výběru ale vždy s lékárníkem vyberte takové, které v těhotenství můžete.
Pomoci žilám může i sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou. Tím dochází k jejich stahování a rozšiřování. Takové střiky pak na žilní stěny fungují podobně jako gymnastika a napomáhají k udržení správné pružnosti žil. Sprchování by mělo trvat zhruba 10 minut.
Pomoci může i správné cvičení nohou. Lehněte si na záda a šlapejte nohama podobně, jako když jedete na kole.
Ve stejné poloze nohám odlehčí i kroužení v kotnících.
Když již křečové žíly máte a těhotenství teprve plánujete, nenechávejte nic náhodě. Vyhledejte lékaře a poraďte se o jejich odstranění. Těhotenství by totiž vzniklé křečové žíly jen zhoršilo.
Možností jak křečové žíly odstranit je více. Léčba může být konzervativní, tady pomocí léků i chirurgická, kdy se celá postižená žíla vyjme, nebo se znemožní její průchodnost krví, uzavře se a ponechá se v těle. Krev si pak v končetině najde jinou cestu pro stůj tok.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek