_Spojeni pupečníkem

Datum publikace: 03.01.2018

Pupečník zajišťuje spojení mezi placentou a plodem, v období nitroděložního vývoje přivádí dítěti všechny potřebném živiny a zároveň odvádí veškeré zplodiny zpátky do placenty. Ultrazvukem dnes můžeme jeho funkci v průběhu těhotenství monitorovat.

Něco odborné definice hned na úvod: Pupečníkem procházejí dvě tepny a jedna žíla. Tepnami odchází odkysličená krev do placenty, žílou krev od placenty do plodu. Úkolem pupečníku je zásobovat plod živinami a kyslíkem a zároveň odvádět z miminka zplodiny metabolismu a odkysličenou krev zpět do těla matky. Při bezproblémovém těhotenství se pupečník volně pohupuje v plodové vodě spolu s plodem, v době porodu měří cca 50 cm. Po porodu je novorozenec stále ještě spojen pupečníkem s placentou, která se zanedlouho po porodu plodu odloučí od stěny děložní a vyjde ven porodními cestami. Dnes se obvykle nechává pupečník po porodu dotepat a teprve potom se přeruší. Během této doby má maminka novorozence na břiše.

Pupečník může být kontrolován i během těhotenských prohlídek. Jak vysvětluje porodník, profesor Pavel Calda z gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře: “Během gravidity se ultrazvukovým vyšetřením zjišťuje počet cév v pupečníku. Někdy může dojít k tomu, že jedna chybí, ale pro správný vývoj plodu to nemá žádný význam. Důležité je hlídat funkčnost pupečníku.”

Velmi často si maminky vypráví o tom, jak mělo jejich miminko pupeční šňůru omotanou kolem krku, jak byl proto porod dramatický… Zkrátka fungují hororové historky, kterých se ale více méně obávat nemusíte. Jak vysvětluje odborník, tento stav, tedy omotání pupeční šňůry kolem krku je jevem, který se objeví u 6-37% dětí. Tento stav ale bývá většinou neškodný a nedochází u něj k žádným komplikacím. I toto je na ultrazvuku samozřejmě viditelné, jak porodník vysvětluje, nemá to ale obvykle na průběh těhotenství žádný vliv. Skutečné pupečníkové komplikace jsou velmi vzácné a není potřeba na ně myslet ani se nějak stresovat.  Kromě standardní délky cca 50cm existuje i tzv. absolutně krátký pupečník nebo naopak pupečník, který měří dvakrát tolik. Délka pupečníku nemá vliv na prospívání plodu v děloze.

V dnešní době se vedou odborné polemiky o tom, zda pupečník nechat po porodu dotepat, či nikoli. Jak vysvětluje porodník: „V současné době se dává přednost dotepání, bohužel tyto postupy jsou době poplatné a ještě před pár lety se naopak podvazoval pupečník ihned. Těžko říci, jak to bude za dvacet let… Jistě celá populace dětí, kde se pupečník odstřihl ihned, není postižena. Takže tyto praktiky bych nepřeceňoval.“

Velkým trendem také je to, že otec přestřihává na porodním sále pupečník a symbolicky tak uvádí dítě do samostatného života. Následně je pahýl ošetřen dětskou sestrou, maminky se o něj následně starají do úplného odpadnutí. O tom jsou ale poučeny během prvních hodin po porodu, v rámci informací o celkové péči o dítě.

Autor: Klára Kotábová



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek