_Sluneční brýle fungují spíš jako módní doplněk, než jako ochrana očí

Pokud se domníváte, že jakékoli sluneční brýle ochrání vaše oči, jste na omylu. Tmavá skla nejsou řešením. Ochránit může pouze kvalitní UV filtr.

Datum publikace: 28.03.2012
Sluneční brýle fungují spíš jako módní doplněk, než jako ochrana očí

Zdravé oko ochranu před slunečním světlem v podstatě nepotřebuje. Správně fungující rohovka a především duhovka totiž působí stejně, jako clona u fotoaparátu. Pokud na ni dopadá hodně světla, tak se zúží, pokud je světlo tlumené, rozšíří se, tím dochází i k regulaci množství dopadajících UV paprsků do oka.
„To co může oko před UV zářením ochránit je pouze kvalitní UV filtr, ten však nijak nesouvisí s barvou skel. Kvalitním UV filtrem mohou být vybaveny i brýle se světlými skly. A naopak, velmi tmavé brýle ho mít vůbec nemusejí,“ vysvětluje MUDr. Pavel Studený, primář očního oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a očního centra Somich, Karlovy Vary.

Nejsou brýle jako brýle

Pokud tedy maminky svým dětem nebo sobě opatřují sluneční brýle s tmavými skly, spíš jde jen o módní záležitost, ne o moment sloužící k ochraně zdraví. „Aby byly sluneční brýle kvalitní, a ne pouze módní doplněk, je třeba, aby byly od výrobce vybaveny kvalitním UV filtrem. Tato skutečnost by měla být na brýlích viditelně označená.
Pokud tmavé brýle nemají toto označení, mohou být i tím, co oku spíš uškodí. Tmavé sklo totiž přirozeně nutí zdravou duhovku k jejímu rozšíření (rozšíření zorničky), pokud toto tmavé sklo není vybaveno UV ochranou, dochází k mnohem silnějšímu prostupu UV paprsků do oka, než by se dělo v okamžiku, když by byl člověk bez brýlí. To platí jak pro oko dospělého člověka, tak pro oči dětí,“ dodává lékař.

Jak se vybavit na léto?

Pokud se rodiče s dětmi chystají k moři, je vhodné mít buď kvalitní brýle, které jsou prokazatelně vybaveny UV filtrem, nebo je možné se obejít bez nich. „Pokud dítě normálně běhá a pohybuje se venku, nehrozí poškození očí ze sluníčka. U malých dětí, které se ještě samy nepohybují je vhodné je umístit tak, aby se nedívaly přímo do sluníčka, ale byly spíše ve stínu, “ radí lékař.
Jiné je to v místech s vyšší nadmořskou výškou nebo v oblastech, kde je porušena ozónová vrstva, jejíž funkcí je filtrace dopadajících UV paprsků. „V takovém případě je třeba oči chránit, ale i tady platí předchozí pravidlo. Tmavé brýle nejsou tím, co ochrání, nutný je UV filtr,“ uzavírá lékař.

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek