_Proti klíšťové encefalitidě lze očkovat i malé děti, těhotné ženy by ale vakcinaci měly odložit

Datum publikace: 27.04.2018

Doba, kdy začínáme přemýšlet o tom, jak se ochránit před klíšťaty, je tady. Počasí už začíná lákat ven a riziko, že se na nás klíště přisaje, se zvyšuje. „Infikovaná klíšťata přenášejí nejčastěji dvě onemocnění – klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu,“ říká docent MUDr. Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.

Z onemocnění, která klíšťata nejčastěji přenášejí, je častější lymeská borelióza, co způsobuje?

Lymeská borelióza je onemocnění, které postihuje nervovou soustavu člověka, zasáhnout může i klouby, ale i další systémy. K prvním příznakům patří typická proměnlivá červená skvrna většího průměru na kůži v místě přisátí klíštěte. Onemocnění je ve včasném stádiu poměrně dobře léčitelné antibiotiky, ale není u něj možnost prevence v podobě vakcinace.

A klíšťová encefalitida?

V tomto případě jde o virovou infekci, která také ohrožuje nervovou soustavu, zejména však centrální, včetně nebezpečného zánětu mozku. Nemoc není léčitelná antibiotiky ani jiným specifickým lékem, může zanechat vážné trvalé následky a je možné se proti ní chránit očkováním.

Je vakcinace vhodná pro všechny věkové skupiny?

Očkovat lze od 12 měsíců věku, všichni, kdo se pohybují v přírodě, mohou získat infekční klíště. Výjimkou jsou těhotné ženy, u nich se vakcinace s ohledem na jejich stav nedoporučuje, je však možná v období kojení. Pokud žena zahájila očkovací schéma a další dávka vychází do období gravidity, je možné vakcinaci poodložit. Díky značné toleranci intervalů aplikace dávky počká do uplynutí šestinedělí, dokonce i déle. Není obvykle nutné začínat znovu od první dávky. Pokud žena plánuje těhotenství a zároveň se zajímá o vakcinaci, ideální je, aby se poradila s lékařem, jak obě záležitosti skloubit.

Od kolika let byste u malých dětí vakcinaci doporučil?

Dítě může získat infikované klíště již v ranném dětství, nečekal bych rozhodně do 3-4 let, jak to dělají někteří pediatři, vakcinace je možná již od 1 roku věku. I když u dětí jsou těžké trvalé následky jako např. ochrnutí poměrně vzácné, zdaleka ne každé má lehký průběh nákazy bez dlouhodobých komplikací.

Jaké je vakcinační schéma?

Jsou dvě základní možnosti. Klasické schéma je první dávka, jeden až tři měsíce pauza, druhá dávka a třetí přichází nejpozději za dalších 12 měsíců.
Zrychlené schéma, které je vhodné během měsíců s vyšší aktivitou klíšťat, protože přinese rychlejší ochranu, je první dávka, po dvou týdnech druhá – ta již chrání a do jednoho roku třetí. Pravidelné přeočkování je následně po třech až pěti letech. To platí pro klasické i zrychlené schéma, a to podle věku očkovaného, pořadí dávky a použité vakcíny.

Má vakcinace vedlejší účinky?

V praxi je nevidíme často, nejčastěji jde o lokální zarudnutí a bolest v místě vpichu. K nežádoucím účinkům patří i mírná bolest hlavy či únava. Reakce většího rozsahu mají pacienti skutečně jen vzácně, a i ty jsou s těžkou formou klíšťové encefalitidy svou závažností nesrovnatelné.

Kde se vyskytují infikovaná klíšťata:

  • Ve volné přírodě – v lesích, na lesních mýtinách, na loukách, na březích rybníků a řek, na horách, všude ve vysoké trávě
  • V městských parcích
  • V zahradách rodinných domů, chalup a chat

Jak probíhá očkování

Klasické očkovací schéma:

První dvě dávky vakcíny se aplikují v rozmezí jednoho až tří měsíců, třetí dávka přichází pět až dvanáct měsíců po dávce druhé. První přeočkování bývá po třech letech, další po třech nebo pěti letech v závislosti na kondici a věku očkované osoby. Kratší tříleté intervaly se týkají osob starších 60 let a jedinců s oslabenou imunitou.

Je vhodné zejména v době, kdy je aktivita klíšťat nízká, tedy v zimních a podzimních měsících.

Zkrácené vakcinační schéma:

Zahájení vakcinačního schématu přichází s první dávkou. Čtrnáct dní po první dávce je podaná dávka druhá. Dva týdny po druhé dávce již nastupuje ochranný účinek. Třetí dávka se pak aplikuje za pět až dvanáct měsíců po druhé dávce.
První přeočkování se doporučuje po třech letech, další po třech až pěti letech v závislosti na věku očkované osoby. Kratší, tříleté intervaly, se týkají osob starších 60 let.

Je vhodné v měsících, kdy jsou klíšťata aktivní, tedy během jara a léta.

Dospělí se mohou nechat očkovat u svého praktického lékaře, děti u praktického lékaře pro děti a dorost nebo v očkovacím centru.


Zdroj: MUDr. Rastislav Maďar

Autor: Barbora Neubergerová


Maria Jaržembovská

Maria Jaržembovská
pracuje od roku 2011 v klinickém centru ISCARE (www.iscare.cz). Posledních 7 let pracovala na klinice u Apolináře v Praze, vedle obecné gynekologie a porodnictví se věnuje především reprodukční medicíně (asistoavné reprodukci).


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek