_Nejčastější mýty panující kolem klíšťat. Na co si dát pozor?

Datum publikace: 13.04.2018

Klíšťata a infekce, které mohou přenášet, jsou doprovázeny mnoha mýty. Na co byste si měli dávat pozor? Nejčastější mýty komentuje docent MUDr. Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu. Jak se ukazuje, klíšťata mohou i za celou řadu poruch učení u dětí.

Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza jsou jedno onemocnění

To je omyl, jde o dvě různá onemocnění, společné mají jen to, že je obě přenášejí klíšťata. Zatímco lymeská borelióza je bakteriální nákaza, které je v časném stádiu dobře léčitelné antibiotiky, tak klíšťová encefalitida je virová infekce, na kterou neexistuje účinná specifická léčba a antibiotiky ji léčit nelze. Nemocní dostávají léky na snížení teploty, bolesti, proti zánětu nebo otoku mozku, ovšem s působením virů se musí organismus vypořádat sám v rámci své imunity.

Klíšťovou encefalitidu přenášejí klíšťata, mouchy a komáři

To úplně pravda není. Zcela prokazatelně ji přenášejí pouze klíšťata a to ve všech svých vývojových stádiích, tedy i malé nymfy a larvy. Bodavé mouchy a komáři toto onemocnění nepřenášejí, doba jejich přisátí je příliš krátká na to, aby mohli nakazit člověka, ze kterého sají krev.

Klíšťová encefalitida ohrožuje zejména malé děti

Onemocněním jsou ohroženi všichni, kdo se pohybují v přírodě. Infikovaná klíšťata jsou už ve všech krajích České republiky. Rozdíl je však v průběhu onemocnění u dětských a dospělých pacientů. Zatímco u dětí obvykle bývá lehčí průběh, dospělí pacienti a senioři naopak mívají průběh těžší s celou řadou závažných a dlouhodobých komplikací.

Klíště stačí včas odstranit a člověk se nenakazí

Toto tvrzení je v podstatě správné. Pokud člověk klíště odstraní do dvou hodin po přisátí, tak se klíšťovou encefalitidou nenakazí. Problém je však v tom, že ne vždy je člověk ze sebe, či z dítěte, klíště skutečně schopen včas odstranit. Zejména pokud je malá nymfa přisátá pod spodním prádlem, v podpaží nebo na pokožce ve vlasech.

Klíšťová encefalitida může být příčinou celé řady poruch soustředění a učení u dětí

Ano. Toto tvrzení je správné. Pokud dítě prodělá klíšťovou encefalitidu, a to i jen v mírné formě, může mít onemocnění za následek celou řadu potíží. Mezi ně patří i poruchy paměti, poruchy soustředění, ztráta koncentrace, chronická bolest hlavy, nespavost a podobně, které mohou vést ke zhoršení prospěchu ve škole.

Autor: Barbora Neubergerová


Zdroj: MUDr. Rastislav Maďar


MUDr. Antonín KaprálMUDr. Antonín Kaprál, soukromý gynekolog z Prahy 6, s mnohaletou praxí porodnickou i gynekologickou, 6 let pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF v Praze, kde se mimo jiné zabýval reprodukční medicínou, následně jako primář Gynekologicko-porodnického oddělení v Kolíně. Je odborníkem na antikoncepci a hormonální substituční léčbu. Více o něm naleznete na www.mudr-kapral.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek