_Přirozené metody nemusejí fungovat

Přirozené metody nemusejí fungovat
Datum publikace: 30.05.2011

Část žen k zabránění otěhotnění využívá tzv. přirozené metody. Tedy techniky, které se spoléhají na využívání plodných a neplodných dní, přerušovanou soulož nebo kojení. Všechny ženy, které se těmto technikám zabránění početí uchýlily, by měly vědět, že nejde o spolehlivý způsob zabránění početí. Přirozené metody snižující šanci na početí, velmi nespolehlivé.

Přirozené metody využívají fyziologických pochodů kopírujících hormonální cyklus ženy, jenž umožní či znesnadní početí.

Kalendářová metoda 

vychází z výpočtů plodných a neplodných dní. Teorie plodných a neplodných dní spoléhá na to, že vajíčko je schopné oplodnění jen po velmi krátkou dobu – udává se zhruba 3-4 dny z celkové délky cyklu. Plodnou dobou je část cyklu kolem ovulace, tedy zhruba v půlce cyklu, počítáno od prvního dne menstruace. K výpočtu plodných a neplodných dní je třeba použít záznamů z menstruačního kalendáře. Předpokladem užití této metody je velmi pravidelná menstruace. Pokud žena skutečně nechce otěhotnět, nemůže se však na tuto metodu plně spolehnout. V praxi bohužel platí, že k ovulaci může dojít v jakýkoliv den cyklu, teoreticky i v době, kdy žena menstruuje.

Metoda kontroly děložního hlenu

I tento způsob přirozené antikoncepce vychází ze sledování plodných a neplodných dní. Během ovulace – tedy v době plodných dní – má děložní hlen konzistenci, která usnadní spermiím pohyb k vajíčku. Metoda děložního hlenu vychází ze sledování stavu děložního hlenu a využívá jeho změn k vysledování ovulace. Tato metoda je však velmi nespolehlivá.

Metoda měření bazální teploty

Měření bazální teploty je další způsob stanovení plodných a neplodných dnů. Vychází ze znalostí toho, že v době ovulace a těsně před ní – tedy v období plodných dní - dochází k lehkému zvýšení tělesné teploty v důsledku hormonálních změn. Zvýšení je zhruba v rozsahu 0,2 – 0,6°C. Pokud dojde ke zvýšení teploty, je patrně doba ovulace, tedy období kdy je velký předpoklad otěhotnění. Teplotu by si žena měla měřit vždy ráno, ve stejnou dobu. Při sledování je třeba počítat s tím, že ke zvýšení teploty může dojít se zpožděním. Je třeba myslet i na to, že teplotu těla (měřeno v pochvě) mohou ovlivnit i vnější vlivy, jako je například vypití horkého nápoje, teplota související s nástupem infekce apod. Ani tuto metodu nelze doporučit nikomu, kdo chce skutečně zabránit otěhotnění. Dnes jsou k dispozici mnohem spolehlivější testy k zjištění ovulace.

Přerušovaná soulož

Tato metoda antikoncepce, při které dochází k ejakulaci muže mimo tělo ženy, patří k nejstarším způsobům zabránění početí a v současné době je využívána hlavně u párů, kde žena z nějakého důvodu nemůže, nebo nechce užívat hormonální antikoncepci či nitroděložní tělísko. Spolehlivost záleží na sebeovládání a schopnosti muže. Žena nechtěnému otěhotnění nemůže nijak zabránit a záleží jen na muži, zda techniku zvládne či nikoliv. Či zda se rozhodne ženu oplodnit proti její vůli.

Kojení

Kojení, jako způsobu zabránění těhotenství, bylo využíváno již v dávných dobách. V současnosti slouží jako regulace početí především v málo rozvinutých zemích. Aby se dalo kojení využívat jako antikoncepce je třeba, aby u ženy po porodu ještě nedošlo k ovulaci. Tomu lze zabránit při velmi častém kojení, minimálně 6x denně. Mezi jednotlivým kojením by neměla být časová prodleva delší než 5-6 hodin. Kojit je tak nutné i v noci. Ani na tuto metodu se nedá plně spolehnout.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek