_Preventivní mamografické vyšetření - kdo a kdy ho může předepsat

Preventivní mamografické vyšetření  - kdo a kdy ho může předepsat
Datum publikace: 16.10.2013

Mamografické vyšetření je součástí preventivních prohlídek, nárok na něj má každá žena od 45 let. Vyšetření ale mohou bezplatně podstoupit i mladší ženy.

 

Mamografické vyšetření je jedním z preventivních vyšetření, která jsou plně hrazena pojišťovnami. „Toto preventivní vyšetření je hrazeno ve dvouletých intervalech všem ženám od 45 let, bez horního věkového limitu, které nemají žádné příznaky svědčící pro onkologické onemocnění prsu,“ vysvětluje Mgr. Oldřich Tichý, mluvčí VZP.
Na vyšetření ženu může odeslat buď registrující praktický lékař, nebo registrující gynekolog. „Podle platné vyhlášky mají u žen od 45 let při preventivní prohlídce oba tito lékaři ověřit, zda žena v posledních dvou letech absolvovala screeningovou mamografii, a pokud nikoli, má jí lékař předat doporučení k provedení tohoto vyšetření a nezbytných doplňujících vyšetření. Jestliže žena mamografii absolvovala na základě doporučení jednoho z uvedených lékařů v období kratším než dva roky a je k dispozici výsledek, druhý lékař ji samozřejmě na totéž vyšetření neposílá.
Připomínám, že preventivní prohlídka u praktického lékaře se provádí vždy jednou za dva roky, u gynekologa jednou ročně,“ doplňuje Oldřich Tichý.

Mamograf a mladší ženy

Příspěvek na preventivní mamografické vyšetření mohou využít ženy, které se ho samy, bez doporučení lékaře, rozhodnou absolvovat. „Příspěvek je určen pro ženy ve věku 40-45 let, tj. mladší, než je vyhláškou stanovený věkový limit, a dále pro ženy nad 45 let, které chtějí screeningovou mamografii zopakovat v kratším než dvouletém odstupu. Při preventivním vyšetření žen mladších než 40 let se nedělá mamografie, ale ultrasonografie prsou, a i na ni se příspěvek vztahuje,“ uvádí Oldřich Tichý.
U mladších žen, kde má vyšetření lékařské opodstatnění je mamografické a ultrazvukové vyšetření prsů zdarma na základě doporučení lékaře.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek