_Nemám rakovinu prsu?

Nemám rakovinu prsu?
Datum publikace: 25.05.2011

Je vámi 45 let nebo více a chcete mít jistotu, že jste zdravá... Víte co máte dělat?

Navštivte svého lékaře (gynekologa nebo praktického), ten vám dá doporučení a poradí, na kterou jednotky mamární diagnostiky - JMD se obrátit. Protože u nás existuje svobodná volba lékaře, můžete si dle svého rozhodnutí vybrat jakoukoli jinou JMD. Tam budete vyšetřena a podle výsledku navržen další postup. V optimálním případě to znamená, že současně s výsledkem vyšetření se dozvíte termín další prohlídky.

Pokud je v nálezu cokoli podezřelého, pak vám pracovník JMD vysvětlí, co a proč bude následovat a doporučí vám návštěvu spolupracujícího léčebného pracoviště (chirurgického, onkologického).

Přestože máte právo změnit svého lékaře, a tedy i JMD, není časté střídání výhodou. Opakované návštěvy na jednom pracovišti umožňují porovnání nového vyšetření s předchozími nálezy. Pokud jste sledována jedním týmem (optimálně jedním pracovníkem), pak se zvyšuje pravděpodobnost odhalení i minimálních „podezřelých“ změn. Je však vaším právem požádat o předání celé dokumentace jiné JMD (například při přestěhování atp.)

Vzkaz pro váhavé:

K vyšetření vás nikdo nemůže nutit. Avšak ponesete plnou zodpovědnost za zdravotní důsledky, které mohou vyplynout z vašeho rozhodnutí neúčastnit se preventivního programu mamografických vyšetření.

Žena, která nemá příznaky, nevyhmatala si bulku, či nepozorovala v prsou žádné změny, si může vyžádat vyšetření i před 45. rokem věku a bez přítomnosti rizikových faktorů , ale pak musí počítat s tím, že si vyšetření uhradí sama (kolem 500,- Kč). Pokud však nedosáhla věku 40 let, může být vyšetřena ultrazvukem (200 – 300,- Kč), případně i jiným způsobem.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek