_Angelina Jolie (39) si po mléčných žlázách nechala odejmout i vaječníky a vejcovody

Herečka Angelina Jolie navázala na svůj první krok v boji s rakovinou. Po odejmutí mléčných žláz, ke kterému se rozhodla před dvěma roky, si nechala vyjmout i vaječníky a vejcovody. Uvedla aktuálně světová média. Proč? Z obav před rakovinou, na kterou zemřela její maminka.

Datum publikace: 24.03.2015
Angelina Jolie (39) si po mléčných žlázách nechala odejmout i vaječníky a vejcovody

Média tyto kroky soudí na různých úrovních. Jedni slavnou herečku obdivují, jiní mají pocit, že herečka zbytečně propadá panice. Ať už je to s Angelinou jakkoli, jisté je, že geneticky podmíněná rakovina prsů a reprodukčních orgánů skutečně existuje. Stojí za ní geny BRCA 1 a BRCA 2. A preventivní výkony spočívající v chirurgickém odstranění mléčných žláz a reprodukčních orgánů, u části žen provádějí i čeští lékaři.
„Výkony samozřejmě nejsou vhodné pro všechny ženy, ale jen pro úzkou skupinku pacientek, u nichž je kvůli genetické zátěži vysoké riziko propuknutí rakoviny prsů a reprodukčních orgánů. Zákroky se určitě nedoporučují u žen jen z pouhé obavy před rakovinou prsů či vaječníků a vejcovodů. Indikace jsou přesně dány,“ vysvětluje gynekolog profesor MUDr. Pavel Calda, CSc. 

24.3.2015

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek