_Angelina Jolie (39) si po mléčných žlázách nechala odejmout i vaječníky a vejcovody

Angelina Jolie (39) si po mléčných žlázách nechala odejmout i vaječníky a vejcovody
Datum publikace: 24.03.2015

Herečka Angelina Jolie navázala na svůj první krok v boji s rakovinou. Po odejmutí mléčných žláz, ke kterému se rozhodla před dvěma roky, si nechala vyjmout i vaječníky a vejcovody. Uvedla aktuálně světová média. Proč? Z obav před rakovinou, na kterou zemřela její maminka.

Média tyto kroky soudí na různých úrovních. Jedni slavnou herečku obdivují, jiní mají pocit, že herečka zbytečně propadá panice. Ať už je to s Angelinou jakkoli, jisté je, že geneticky podmíněná rakovina prsů a reprodukčních orgánů skutečně existuje. Stojí za ní geny BRCA 1 a BRCA 2. A preventivní výkony spočívající v chirurgickém odstranění mléčných žláz a reprodukčních orgánů, u části žen provádějí i čeští lékaři.
„Výkony samozřejmě nejsou vhodné pro všechny ženy, ale jen pro úzkou skupinku pacientek, u nichž je kvůli genetické zátěži vysoké riziko propuknutí rakoviny prsů a reprodukčních orgánů. Zákroky se určitě nedoporučují u žen jen z pouhé obavy před rakovinou prsů či vaječníků a vejcovodů. Indikace jsou přesně dány,“ vysvětluje gynekolog profesor MUDr. Pavel Calda, CSc. 

24.3.2015

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek