_Narozené miminko má problémy s termoregulací, může za to i jeho kůže

Narozené miminko má problémy s termoregulací, může za to i jeho kůže
Datum publikace: 08.11.2011

S příchodem na svět dojde v organismu novorozence k mnoha pochodům, které souvisejí s adaptací na okolní svět. Změny se nevyhýbají ani kůži.

Nedonošené miminko

Kůže nedonošeného miminka není vyvinuta tak, jak by měla být a její nezralost odpovídá stupni nezralosti nedonošence. Po porodu na pokožce chybí vrstva mázku, který by ji měl chránit před mikroorganismy a vyvinuta není ani horní vrstva pokožky – rohová vrstva chránící organismus před fyzikálními a částečně i chemickými vlivy vnějšího prostředí. Kromě toho má nedonošené miminko slabší vrstvu podkožního tuku, i to je důvod, proč mají nedonošená miminka problémy s udržováním tělesné teploty. Vrstva podkožního tuku, kterou má nedonošenec velmi slabou, totiž v organismu funguje jako izolace a brání úniku tepla pryč z organismu. Pokožka nedonošence je velmi citlivá na chemické vlivy. Může ji snadno poškodit či podráždit silná dezinfekce nebo špatně vybraná kosmetika.

Novorozené miminko (do 1. měsíce věku)

Narodí-li se miminko v plánovaném termínu, je jeho kůže plně vybavena na příchod na svět. Povrch pokožky je pokryt mázkem, který funguje jako bariéra proti mikroorganismům a plní tak ochrannou funkci. Adaptace pokožky na přechod na svět na suchozemské podmínky (v děloze byl plod obklopen vodou) trvá 24 – 48 hodin a mohou ji doprovázet drobné změny (například vznik ekzémů), které časem většinou spontánně ustoupí. Součástí adap tace je i osidlování pokožky mikroorganismy. Během prvních dní života má dítě zvýšenou citlivost pokožky vůči zevním vlivům. Rohová vrstva pokožky je velmi slabá a plně vyvinuta není ani vrstva podkožního tuku. Většina miminek má narůžovělou barvu kůže, to je dáno právě slabou rohovou vrstvou a nízkou vrstvou podkožního tuku, což způsobí prosvítání cévního řečiště, které dá kůži barvu. Slabá rohová vrstva znamená zvýšenou propustnost, dětská pokožka proto má až dvakrát vyšší schopnost vstřebávání látek na ni nanesených než pokožka dospělého člověka.

Novorozenec má velmi špatnou termoregulaci. Nízká vrstva podkožního tuku je špatnou tepelnou izolací a miminko rychle ztrácí tělesnou teplotu. Miminka ale mají problém i ve vyhřátých místnostech, nebo pokud jsou nadměrně oblečená - novorozenec nemá schopnost se potit, nemá ještě vyvinutou funkci potních žláz. Miminkům se tak na pokožce dělají tzv. potničky. U části miminek se v době prvních týdnů životy vytvoří na pokožce tzv. novorozenecké akné, které je způsobeno hormonální nerovnováhou. Po stabilizaci hladiny hormonů se vše samo upraví. Přestože má novorozenecká pokožka vyvinuty pigmentotvorné buňky melanocyty, je pigmentace pouze slabá a kůže je velmi citlivá na sluneční paprsky a rychle se spálí.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Monikou Arenbergerovou z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.



Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek