_Teplo vytvořené ultrazvukem jako mužská antikoncepce

Teplo vytvořené ultrazvukem jako mužská antikoncepce
Datum publikace: 01.02.2012

Světovými médii probleskla zpráva o nové antikoncepční metodě určené mužům. Při této technologii jsou využívány ultrazvukové vlny, které způsobí zahřátí tkání varlat - díky tomu dojde u mužů k dočasnému snížení množství spermií v ejakulátu pod hranici plodnosti. 

Podle vědců by ultrazvuková antikoncepce mohla být v budoucnu běžně dostupnou metodou.  Její princip je v celku jednoduchý a vychází z poznatku, že spermie hynou při teplotě vyšší než je teplota tělesná (proto jsou varlata umístěna mimo dutinu břišní).
V tuto chvíli jsou k dispozici především údaje získané při pokusech provedených na laboratorních zvířatech a několika mužských dobrovolnících.

Jak to funguje

Aby bylo u mužů dosaženo požadovaného antikoncepčního účinku, jsou jejich varlata po určitou dobu vystavena působení ultrazvuku s vyšší energií při frekvenci 1 až 3 MHz, čímž dojde k zahřátí vnitřních tkání. Toto zahřátí má za následek dočasné snížení počtu spermií na hodnotu, která muže činí neplodným. Výzkumníci z univerzity v Severní Karolině při této studii používali ultrazvuk určený pro fyzikální terapii (nejde o zobrazovací druh ultrazvuku, kde se používá prakticky zanedbatelná energie !).
Studie ukazuje, že největšího kontracepčního efektu bylo dosaženo, pokud muži podstoupili dvě patnáctiminutová sezení během dvou dní. Nejúčinnější se zdají být ultrazvukové vlny o frekvenci 3 MHz při výkonu 2,2 W na centimetr čtvereční tkáně při teplotě 37 °C.

Vše je zatím ve fázi vývoje

Vedoucí studie doktor James Tsuruta říká: „Na rozdíl od člověka potkani zůstávají plodní i s extrémně nízkým počtem spermií. Nicméně tato neinvazivní metoda dokáže u mužů snížit množství spermií hluboko pod hranici plodnosti.“
Tým pracovníků metodu považuje za levnou, snadno dostupnou a s minimálním množstvím nežádoucích účinků. „Je však třeba provést další studie, které ukáží, jak dlouho antikoncepční účinek trvá, a zda je bezpečné opakované používání metody,“ přiznává Tsuruta.
Odborníci předpokládají, že délka antikoncepčního účinku se bude pohybovat v řádu měsíců, po této době by mělo dojít k opětovné tvorbě spermií a muži by se tak měla vrátit schopnost plodit potomky.

Nejde o první pokus s teplem

V historii však nejde zdaleka o první pokus, snížit plodnost mužů teplem. Zvýšit teplotu varlat lze i jinými způsoby například teplou vodní lázní (studie tohoto typu byla publikována například v roce 1946). Otázka, která musí být vyřešena je, zda skutečně a za jak dlouho je tato metoda vratná a zda jde skutečně o spolehlivou antikoncepci. Otázkou k řešení zůstává i to zda nemůže dojít k poškození spermií, které by se projevilo na budoucím zárodku.
Dokud tyto otázky nebudou zodpovězeny s vysokou spolehlivostí, nelze se zavedením této metody do praxe počítat.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek