_Kondom, který upozorní na pohlavní choroby? Třeba se ho skutečně dočkáme!

Kondom, který upozorní na pohlavní choroby? Třeba se ho skutečně dočkáme!
Datum publikace: 06.07.2015

Tři chlapci z Londýnské akademie Isaaca Newtona přišli s převratnou myšlenkou. Navrhli kondom, který se barevně změní poté, co přijde do kontaktu s pohlavními chorobami. Kondom byl oceněn v soutěži TeenTech awards hlavní cenou v kategorii Zdravotnictví.

 

Vynálezci kondomu jsou tři hoši - Daanyaal Ali (14), Chirag Shah (14) a Muaz Nawaz (13) a jejich myšlenka doslova uchvátila odbornou veřejnost.
Princip fungování kondomu je zdánlivě jednoduchý. Materiál, ze kterého je kondom vyroben, po setkání s virem, či protilátkou proti konkrétnímu mikroorganismu změní svou barvu, a tím upozorní na riziko pohlavní choroby. Kondom by měl mít schopnost měnit barvu po obou svých stranách tak, aby na nebezpeční infekce upozornil oba partnery.

V tuto chvíli je navrženo několik barev, které budou náležet ke konkrétním nemocem a to zelená pro chlamydie, fialová pro genitální bradavice, modrá pro syfilis a žlutá pro herpes.
Zda se chytrý kondom dostane do výroby je otázkou vhodně zvolených technologií, díky nimž je možné nemoci během pohlavního styku odhalit.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek