_Motto letošního ročníku: „Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina“

Letos se konal již dvanáctý ročník Stanu proti melanomu v Praze, Brně a Ostravě. 10. a 11. května 2018 v Praze na Václavském náměstí, 14. května v Brně na náměstí Svobody a finále proběhlo v Ostravě 15. května v Avion Shopping Park.

Datum publikace: 21.05.2018
Motto letošního ročníku: „Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina“

Za 4 dny prošlo Stanem 4194 klientů.  Lékaři diagnostikovali celkem 158 zhoubných kožních nádorů. Z toho 47 melanomů, 94 bazaliomůa 17 spinaliomů

Letošní vyšetřovací a preventivní akce probíhala pod mottem Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina. Jejím cílem bylo upozornit na možnost výskytu melanomů v méně běžných lokalitách.

„Letos nás navštívilo větší množství osob právě s pigmentovými změnami na nehtech nebo s nehojícími se projevy na okrajových částech těla. Řadu z těchto pacientů jsme po vyšetření na dermatoskopu museli objednat na zákrok v Praze na naše pracoviště a mimo Prahu do spolupracujících zařízení,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA.

„Novinkou letošního ročníku byly dotazníky zjišťující povědomí české populace o ochraně kůže na slunci, kožních nádorech nebo stavu ozonu v České republice. Tato data se stanou součástí celoevropské kampaně zaměřené proti melanomu.“ říkádoc. MUDr. Monika Arenbergerová, PhD.

Pod záštitou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, z.s., je hlavním organizátorem akce Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem a Fakultní nemocnicí Ostrava.

Generálním partnerem letošního projektu byla síť lékáren Dr.Max, hlavními partnery Avéne, Bristol-Myers-Squibb a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Partnery Česká pošta, Eucerin, LA-ROCHE POSAY, Leo Pharma, MSD, Novartis a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Hlavním mediálním partnerem je Radiožurnál, mediálními partnery jsou Český rozhlas Dvojka, Inspirante.cz, Moje zdraví a abctehotenstvi.cz. Všem velice děkujeme za podporu! 

Lékárny Dr.Max byly v roce 2018 stejně jako i v předchozích letech generálním partnerem akce. „Hlavním důvodem této spolupráce je fakt, že Stan proti melanomudlouhodobě patří mezi nejvýznamnější zdravotně preventivní aktivity v České republice, což je v souladu i s naším zaměřením,“ dodává MUDr. Gabriel Pallay, CSc,Manažer odborného rozvoje Dr.Max. A ještě k tomu dodává: „Spolupráci lékáren Dr.Max a Stanu proti melanomuchápeme proto jako zcela zákonitou, přirozenou – ale zároveň i mimořádnou v tom, že tato společná snaha umožňuje včasný záchyt kožních nádorů a doslova mění životy stovek pacientů.“

Ve všech lékárnách Dr.Max totiž probíhá dlouhodobý speciální dermatologický program. Zároveň odborně preventivní kampaně patří mezi jedny z nejvýznamnějších aktivit lékáren Dr.Max – jen v roce 2017 se do nich zapojilo 102 928 pacientů.

Akce „Stan proti melanomu“ je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Minulý rok onemocnělo maligním melanomem v ČR 2500 osob, 90 z nich se poprvé dostavilo k lékaři již v pokročilém stádiu s metastázami. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), hlavní partner akce Stan proti melanomu, vydává ročně na léčbu této nemoci desítky miliónů korun: „Jen loni jsme zaplatili za léčbu 457 klientů s maligním melanomem téměř 56 milionů korun. Je třeba občanům neustále připomínat důležitost prevence, která může vzniku melanomu předejít nebo nemoc zachytit v počátečním, dobře léčitelném, stádiu,“ řekl MUDr. David Kostka, MBA, generální ředitel ZP MV ČR. Pojišťovna svým klientům přispívá z fondu prevence na vyšetření kůže 500 Kč. „Dobrou zprávou je, že zájem o příspěvek každoročně roste: zatímco v roce 2016 o něj zažádalo 928 klientů, loni to bylo již 1580,“ dodal generální ředitel Kostka.

Podrobné informace o projektu jsou uvedeny na oficiálních stránkách projektu www.melanom.cz.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek