_Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina

Letos se bude konat již dvanáctý ročník Stanu proti melanomu v Praze, Brně a Ostravě. Akce začne 10. a 11. května 2018 v Praze na Václavském náměstí na úrovni ulice Opletalova, pokračovat bude 14. května v Brně (nám. Svobody) a končit bude 15. května v Ostravě (Avion Shopping Park) vždy od 10 do 18 hodin. Letošní vyšetřovací a preventivní akce probíhá pod mottem Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina a chce upozornit na možnost výskytu melanomů v méně běžných lokalitách.

Datum publikace: 24.04.2018

Akrolentiginózní melanom vzniká především na periferních partiích lidského těla, typicky na dlaních či chodidlech nebo pod nehty. Evropské statistiky ukazují, že tato forma melanomu tvoří 5 % všech diagnostikovaných melanomů“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA. Proto by se měly nově vzniklé tmavé projevy v těchto lokalitách nechat zkontrolovat dermatologem. Často jsou totiž zaměňovány za bradavici, modřinu či mozol. 

„Včasné rozpoznání melanomu je pro prognózu pacienta zcela klíčové. Diagnostika se provádí na základě klinického vyšetření zkušeným dermatologem, zpřesní se použitím ručního nebo digitálního dermatoskopu. I přesto, že je akrolentiginózní melanom vzácná forma melanomu, v posledních letech se jejich počet na našem pracovišti zdvojnásobil a tito pacienti mají velmi špatnou prognózu,“ říkádoc. MUDr. Monika Arenbergerová, PhD.

V Praze budou ve Stanu proti melanomu zdarma vyšetřovat v osmi ordinacích lékaři z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Využívána bude ruční i digitální dermatoskopie, která umožňuje archivaci snímků a počítačovou analýzu vyšetřovaného kožního útvaru. Pacientům s nálezem na kůži bude zajištěna návaznost na odborné pracoviště, na které se vyšetřovaná osoba může obrátit.

Pod záštitou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, z.s., je hlavním organizátorem akce Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem a Fakultní nemocnicí Ostrava.

Generálním partnerem letošního projektu je síť lékáren Dr.Max, hlavními partnery jsou Avéne, Bristol-Myers-Squibb a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.  Partnery Česká pošta, Eucerin,  LA-ROCHE POSAY, Leo Pharma, MSD, Novartis  a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Hlavním mediálním partnerem je Radiožurnál, mediálními partnery jsou Dvojka Česká rozhlas, Inspirante.cz, Moje zdraví a abctehotenstvi.cz.

Lékárny Dr.Max jsou v roce 2018 stejně jako i v předchozích letech generálním partnerem akce. „Hlavním důvodem této spolupráce je fakt, že Stan proti melanomudlouhodobě patří mezi nejvýznamnější zdravotně preventivní aktivity v České republice, což je v souladu i s naším zaměřením,“ dodává MUDr. Gabriel Pallay, CSc, Manažer odborného rozvoje Dr.Max.

A ještě k tomu dodává: „Spolupráci lékáren Dr.Max a Stanu proti melanomu chápeme proto jako zcela zákonitou, přirozenou – ale zároveň i mimořádnou v tom, že tato společná snaha umožňuje včasný záchyt kožních nádorů a doslova mění životy stovek pacientů.“ 

Ve všech lékárnách Dr.Max totiž probíhá dlouhodobý speciální dermatologický program. Zároveň odborně preventivní kampaně patří mezi jedny z nejvýznamnějších aktivit lékáren Dr.Max – jen v roce 2017 se do nich zapojilo 102 928 pacientů.

Akce „Stan proti melanomu“ je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Minulý rok onemocnělo maligním melanomem v ČR 2500 osob, 90 z nich se poprvé dostavilo k lékaři již v pokročilém stádiu s metastázami. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže.

Kampaň Stan proti melanomu v minulém roce odhalila 151 kožních nádorů z toho 25 melanomů. Stan navštívilo rekordních 4475 osob. Akce se v roce 2017 zaměřila na jedince se světlou pletí, tedy s fototypem I-II, kteří tvoří 15 % české populace.

Jaké změny by vás měly přivést do Stanu?

  • změna barvy nebo velikosti znaménka
  • černá, neodrůstající skvrna pod nehtem
  • vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
  • nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
  • větší množství pigmentových znamének (> 50)

Podrobné informace o projektu jsou uvedeny na oficiálních stránkách projektu www.melanom.cz.

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek