_Miminku sluší dobré naplánování

Miminku sluší dobré naplánování
Datum publikace: 31.03.2010

Když se u ženy dostaví období, kdy ji rozněžní pohled do každého kočárku, je dobré začít uvažovat o krocích, které by případnému broučkovi měly umožnit neohrožený vývoj a příchod na svět. Nejde o žádný velký převrat v životě, ale spíš o drobnosti, které se mohou během měsíců těhotenství vyplatit.

Naplánování

• S prekoncepční péčí je dobré začít v okamžiku, kdy se zrodí první myšlenka na rodičovství.
• Základem bezstarostného těhotenství je vyřešená rodinná a finanční situace a dobrá fyzická kondice ženy.
• V okamžiku, kdy žena začne vážně uvažovat o dítěti, měla by zvážit vše, co se týká jejího zdraví. Je li chronicky nemocná, je třeba situaci a možnosti probrat s ošetřujícím lékařem. Při plánování těhotenství je nutné si uvědomit, že během jiného stavu zažívá tělo ženy velký nápor. Větší nároky jsou kladeny na ledviny, srdce, plíce, páteř a další orgány těla. Pokud se tedy těhotná léčí například s vysokým krevním tlakem, diabetem, astmatem, alergiemi nebo má chronicky nemocné ledviny či je po úrazu páteře apod. je třeba se na těhotenství řádně připravit. Každá žena, jež má nějaké dlouhodobé zdravotní potíže by tak měla začít návštěvou lékaře, který zváží výběr a dávkování trvale užívaných léků tak, aby nastávající maminka byla zabezpečena a přitom nedošlo k ohrožení dítěte.
• To samé platí i o gynekologických potížích. Když žena často trpí mykózami či bakteriálními záněty, ty je třeba je přeléčit tak, aby prostředí v pochvě bylo »čisté« a umožnilo průnik spermií k vajíčku a následně neohrožovalo těhotenství předčasným porodem.
• Součástí předtěhotenské přípravy by mělo být ukončení případného rozočkování proti infekčním nemocem, jež měla žena již začaté.

Úprava životosprávy

• Dalším krokem k plánovanému rodičovství by měla být správná životospráva. Jestliže žena kouří, je dobré cigarety alespoň do doby porodu opustit, to samé platí o alkoholu případně drogách.
• Zhruba 2-3 měsíce před plánovaným otěhotněním, by žena měla zvýšit přísun kyseliny listové. Ta ovlivňuje zdraví miminka a její nedostatek se může podílet na vzniku vrozených vývojových. Zdrojem kyseliny listové jsou saláty, hrášek, růžičková kapusta apod.
• Nastávající maminka by naopak měla ubrat na dávkách vitamínu A, jehož nadbytek je pro plod škodlivý.
• Dobrým pomocníkem, který dokáže zajistit správný přísun všech důležitých prvků a vitamínů, jsou vedle pestré stravy, i multivitamínové preparáty, je však třeba vybírat ty, které jsou určené pro přípravu na těhotenství a následně pro těhotné.
Podmínky v zaměstnání
Při plánování těhotenství by měla mít žena na mysli i to, jak její jiný stav může ovlivnit zaměstnání. Prostředí, kde se vyskytují chemikálie, chemické výpary, RTG záření nebo kde je infekční prostředí a hrozí tak nákaza atd. nejsou pro nastávající maminku vůbec dobré. Je tak proto lepší mít předem vyřešeno i toto. Ta samá zásada platí i tam, kde je součástí práce zvedání či přenášení těžkých břemen nebo jiná zvýšená fyzická námaha.

Cestování

Při plánovaném rodičovství je dobré myslet i na případné cestování a dovolené. Těhotná by se rozhodně neměla vydávat do míst, kde hrozí nějaké riziko. Vhodné tak nejsou lokality, kde je nějaký konflikt, ale ani místa se zvýšeným rizikem nákazy nějakými infekčními chorobami. Vhodné nejsou ani dovolené zpestřené extrémními sporty.

Sociální prostředí

• Těhotenství a budoucího tvorečka ovlivní všechny prožité stresy budoucí maminky během jiného stavu. Hádky, konflikty, řešení složitých situací, to vše může být spouštěčem jak předčasného porodu či potratu, tak to může být základem psychických potíží, stavů úzkosti či sklonů k depresím u dítěte. Pokud je tedy co řešit, mělo by se tak stát v době před otěhotněním. Klid v jiném stavu dodá i sociální jistota. Není úplně nejideálnější dítě plánovat v době, kdy budoucí rodiče dítěte nemají jisté zaměstnání či bydlení. 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek