_Mateřská řeč

Mateřská řeč
Datum publikace: 20.11.2011

Řeč nám dává možnost dorozumět se s ostatními lidmi, jejím prostřednictvím se vzděláváme. Již samotný termín „mateřská řeč“ naznačuje nezbytnost nejbližších osob, zejména matky pro rozvoj řeči u dítěte.

Od narození je to především matka, která dítěti zajišťuje potravu, bezpečí a lásku. A láskyplné soužití rodičů s dítětem navozuje základní potřebu - dorozumět se.
V období plné závislosti dítěte na matce se vytvářejí základy nejen pro řeč, ale i pro celkový vývoj osobnosti. Přestože jde v počátcích o komunikaci nonverbální (mimoslovní), je důležité si uvědomit, že jde o neopomenutelný základní stavební kámen pro rozvoj řeči. Jedná se o takzvané stadium předřečové, ve kterém nám dítě již zřetelně dává o sobě vědět, i když ještě nemluví.

Maminky, nenechávejte čas s dítětem běžet, naplňujte ho láskyplnými dotyky a vaší blízkostí.

O způsobu, jakým se svým dítětem budete komunikovat, rozhodujete jen vy sama. Každá maminka velmi dobře cítí, co a jak její dítě potřebuje. Nechte se nést svým vnitřním hlasem. Některé dítě má rádo, když se mu zpívá, jiné ocení mazlení a tiché broukání – je jedno, jaký způsob komunikace zvolíte, důležité je, že rozvíjíte svůj vzájemný vztah.

 Zdroj: VZP

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek