_Malé děti mohou zvládnout učení jazyků

Malé děti mohou zvládnout učení jazyků
Datum publikace: 27.08.2012

Znalost cizích jazyků je dnes nepostradatelná. Ideální dobou k jejich učení je rané dětství. Jak na to? 

Nejpřirozenějším způsobem, jak se dítě naučí ovládat dva či více jazyků, je přirozené dvojjazyčné prostředí. To ale ne vždy a ne každý rodič může svému potomkovi zajistit.
Další možností je systematické vzdělávání v tomto směru, které se přirozenému dvojjazyčnému prostředí bude snažit přiblížit. K tomu by ale mělo docházet v co nejútlejším věku. Nedávný vědecký výzkum mozkového vývoje dokonce ukázal, že nejlepším věkem pro vytvoření základních nervových spojení k získání schopnosti mluvit mateřským jazykem je věk do tří let a druhým nejlepším obdobím je věk do šesti let. Toho lze využít nejen v přirozeném domácím případně předškolním zařízení, ale i v rámci výukových kurů určených pro nejměnší,“ říká Pavla Pantoflíčková, manažerka výukového centra Helen Doron. 

Jak začít dítě učit již od malička?

 • Možností je řada – děti se mohou učit doma, v mateřských školách, jazykových kurzech, ale i ve speciálních jazykových školách angličtiny, které nabízejí výuku i pro velmi malé děti.
 • Pokud máte možnost, dopřejte dětem kontakt s jazykem co nejdříve. Výhodou je partner hovořící cizím jazykem, ale dvojjazyčné prostředí je možné vytvořit také pomocí poslechu CD v angličtině.
 • Využijte přirozených schopností malých dětí. Pro miminka a batolata neexistují žádné cizí řeči, cizí jazyk se učí stejně jako jazyk mateřský. Je to pro ně hra, melodii, rytmus a strukturu jazyka se učí odposlechem, a tak ji „umí“ ještě předtím, než jsou schopna mluvit. Malé děti se netrápí ani větnou stavbou, vše přijímají přirozenou cestou, tím, že jazyk poslouchají. Později při mluvení se učí tím, že opakují a vše zkoušejí a postupně si osvojí základní slovíčka a budou je používat stejně samozřejmě jako v mateřštině.
 • Ideální je přihlásit dítě do jazykového kurzu. Pozor však na jeho kvalitu! Dnes není problém sehnat kvalitní jazykovou školu pro školáky, ale nabídka kurzů pro menší děti je omezená kvalitou a používaným systémem výuky se může velmi lišit. Využijte tedy možnost navštívit bezplatnou ukázkovou hodinu. Ptejte se na výukové metody, výukové materiály, kvalifikaci učitelů a také posuzujte prostředí a servis, který je k dispozici – herna, kuchyňka, prostor na přebalování dětí apod. Důležitá je také velikost výukových skupin – výhodou je spíše menší skupinka (4-8 dětí), hodina je zábavnější, děti mohou mezi sebou soutěžit a hrát si a přitom se učitel může každému z nich věnovat individuálně.
 • Pamatujte na to, že jen výuka, která děti opravdu baví, je motivuje tím správným způsobem. Děti milují hudbu, zpěv a tanec, proto by hudba, písničky a pohyb měly být samozřejmou součástí výuky. Během hodiny by se děti měly formou rozmanitých her učit pojmenovávat věci okolo sebe, zvířátka a rodinu a postupně a nenásilně si rozšiřovat slovní zásobu.
 • Pro děti však není důležitá jen výuka v kurzu, ale i domácí pravidelná příprava. Ostatně délka vyučovací hodiny je přizpůsobena věku dětí. U těch nejmenších může v některých případech trvat i pouhých 30 minut, většinou je pak délka stanovena na 45 minut. 
  Dejte přednost kurzům, kde můžete výuku absolvovat s malými dětmi společně. Jednak máte přehled o tom, co se dítě v hodině učí, můžete se dítěti lépe věnovat i při domácí výuce a také si zajímavým způsobem zpestříte mateřskou dovolenou a čas, který trávíte spolu s dítětem. A navíc v kurzu se často učí s dětmi i rodiče.
 • Existují také speciální jazykové školy, které vyučují děti již od tří měsíců věku. Přestože se výuka v tomto věku může zdát nesmyslná, dítě velmi rozvíjí a dává mu základy pro zvládnutí cizího jazyka. Ostatně mateřštinou na své miminko také mluvíte, a i když nemluví, tak vám rozumí. A čím častěji na něj mluvíte, tím lépe ji zvládá. A stejné je to i u cizího jazyka.
 • Důležitá je také návaznost kurzů. Mnohdy se děti učí anglicky už v mateřských školách, ale na základní škole pak výuka chybí a děti vše zapomenou. Takže ideální je zvolit takovou školu, kde výuka nabízených kurzů navazuje a dítě může plynule postupovat a rozvíjet se.
 • Nebojte se využít i dalších možností jako jsou příměstské a letní pobytové tábory. Děti si užijí spoustu zábavy, sportují, soutěží, ale samozřejmě se také zdokonalují v angličtině. V některých centrech můžete bez obav přihlásit děti již od 2 let věku.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek