_Kvasinky – co na ně platí a co ne? A čím se řídily naše babičky?

Datum publikace: 01.06.2018

Kvasinkové infekce (nebo také vaginální mykózy či kandidózy) nejsou v oblasti ženského zdraví žádnou novinkou. Byly tu, jsou a budou. Ne všechny ženy ale mohly využívat dnešní vymoženosti a moderní léky. Co na kvasinky používaly naše babičky a prababičky?

Svědění, pálení, zarudnutí, otok sliznic a nepříjemný výtok. To jsou hlavní příznaky kvasinkových infekcí, které se v létě často vyskytují. Dnešní medicína nabízí celou řadu možností, jak se kvasinkových infekcí zbavit. Ovšem ne vždy byly moderní léky ženám k dispozici.

Na kvasinky s česnekem

K přirozenému posílení organismu naši předci používali česnek. Hodně syrového česneku byla prevence na mnoho neduhů. Poševní mykózy nevyjímaje. K podpoře imunity se v souvislosti s česnekovou kúrou doporučovala celková očista těla a očistná dieta.
obdobné účinky jako má česnek má i syrová cibule. 

Blahodárný ocet

Na kvasinky platí kyselé prostředí, to ony nemají rády. Není tak nic překvapujícího, že na poševní mykózy platí ocet. Ocet a octová voda byly, a mnohdy stále jsou, prvními pomocníky při vzplanutí mykózy. Zatímco dnes žena volí slabý roztok octu, tak ženy v minulosti octovou vodu sem tam i popíjely.

Řebříček, řepík či šalvěj

Samo sebou, že naše babičky a prababičky sahaly i po bylinkách. Na mykózy si dělaly odvary a sedací koupele z řebříčku obecného, řepíku či šalvěje.
Řebříček je v lidovém lékařství ženami často používaná bylinka. Sedací koupel při mykózách měla trvat 10 – 14 dní. Naopak zcela se vyhýbaly při léčbě mykóz heřmánku, jeho použití bylo jiné.

 

Dnešní recepty, které zatočí s poševními mykózami

  • Po zaručených radách prahnou i dnešní ženy. A tak s mykózami často bojují po svém. Vedle sedací koupele v růžovém roztoku hypermanganu vodí i sedací koupel s použitím Tea tree oleje, či oplach genitálií slanou vodou.
  • Místo octové vody některé ženy volí oplach borovou vodou.
  • Úlevu přináší i aplikace bílého jogurtu s živými kulturami. Ten si ženy aplikují na tampónu a jeho blahodárný účinek spočívá ve vyrovnání poševní mikroflóry.
  • Každopádně dobrou radou je, mít u sebe vždy v záloze léky, které na poševní mykózy spolehlivě zabírají, volně si je můžete koupit v každé lékárně.

Autor: Barbora NeubergerováProfesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Problémy s mykózou Vloženo: 29.10.2019
Zdravím vás, Pane doktore. Kamarádka už dlouhou dobu řeší problémy s vaginální mykózou. Obě jsme tak trochu bylinkářky, ale už jsme vyzkoušeli různé věci, něco zabírá méně, něco více, nicméně zkoušíme dál a všechno. Chtěla jsem se zeptat - https://www.gynella.com/produkt/gynella-silver-caps/ - tento produkt jsem našla a má být na podporu léčby. Jaký na to máte názor? Děkuji mockrát za vaši odpověď. Božena
Vložit nový příspěvek