_Náhradní a biologická matka, znáte tyto termíny?

Náhradní a biologická matka, znáte tyto termíny?
Datum publikace: 20.07.2016

Náhradní mateřství, tak jak ho nový občanský zákoník připouští, přináší do komunikace některé termíny, jimž ne všichni plně rozumí.Pro lepší orientaci přinášíme vysvětlení některých z nich.

 

Náhradní (surrogátní matka)

– tato žena neplodnému páru donosí a porodí dítě. Její těhotenství vznikne díky metodám IVF (přenosem embrya).

Biologická matka 

 - to je žena, která se s dítětem geneticky shoduje, embryo vzniklo z jejího vajíčka. V případě náhradního mateřství je to žena z žadatelského páru, či anonymní dárkyně.

Biologický otec

– je muž, jehož spermie byla použita k oplodnění vajíčka. V případě náhradního mateřství je to muž z žadatelského páru a je zapsán do rodného listu dítěte.

Žena z žadatelského páru

– žena, která nemůže donosit a porodit dítě, z toho důvodu usiluje  o institut náhradního mateřství. V procesu náhradního mateřství jde o manželku žadatele, a biologického otce dítěte v jedné osobě.

Dárkyně vajíčka

– dárkyně vajíčka může vstoupit do procesu náhradního mateřství tím, že je použito její vajíčko. Dárkyně je však anonymní.

Adopce dítěte

– je osvojení dítěte. V tomto případě adoptuje žena žadatelka dítě, které porodí náhradní matka. Otec z žadatelského páru dítě adoptovat nemusí, ten je biologickým otcem a je automaticky zapsán do rodného listu dítěte.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Jaroslavem Hulvertem, primářem centra asistované reprodukce Klinického centra ISCARE

foto: pixabay.com

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek